10 Adımda Bebeğinizi Doğru Emzirin – Maskaraa

10 Adımda Bebeğinizi Doğru Emzirin

dogru emzirme nasil olur

Artık hayatınızda yepyeni bir dönem başlıyor. Hayatta olumlu değişiklikler de strese yol açar. Mutlu olduğunuz kadar, kaygılısınız da… En büyük kaygılarınızdan biri bebeğimi doyurabiliyor muyum? Ve bununla birlikte onlarca soru… Sütüm yetiyor mu? Doğru emziriyor muyum? Acaba hangi sıklıkta emzirmeliyim? Bu yazımızda endişelerinizi gidermeye, sorularınıza cevap olmaya çalışacağız.

1

Öncelikle gebelik, doğum, emzirme gibi süreçlerin doğal ve fizyolojik olduğunu kabul edin. Hepimiz, tüm canlılar gibi doğanın bir parçasıyız. Yani, sakin olun. Bu yetenek hepimizde var.

2

Doğru pozisyon, emzirmenin altın kuralıdır. Memeyi tam kavramış bebek, etkin bir biçimde emer, doyar ve ebeveynlerin kabusu olan gaz problemini yaşamaz. Bebeğin yüzü anneye dönük olmalı, meme alttan dört parmakla desteklenmeli, memenin yalnızca ucu değil, tüm kahverengi kısım bebeğin ağzında olmalı. Böylece göğüs uçlarınızı da korumuş olusunuz.

bebek emzirme anne sutu

3

Çevrenizde “senin sütün mü az?” şeklinde konuşmalar olabilir. Sütünüz az olabilir, bu yüzden bebeğiniz emmeye istekli olmayabilir. Bu bir kısır döngüdür. Süt yapımını sağlayan hormon prolaktindir ve bu hormon siz emzirdiğiniz sürece salgılanır. Parolanız şu olmalı; gündüz iki saatte bir, gece üç saatte bir. Her iki meme yarım saatte bir ve yirmi dakika süreyle.

4

Sütünüzü artırabilmek önemlidir. En önemli faktör sık emzirmedir. Anne, her besin grubunu içeren dengeli bir diyet yapmalı, ayrıca anne bol bol sıvı tüketmelidir. Bu adımın parolası da şu; günde en az on bardak su!

bebek emzirme su icmek

5

İlk altı ay, anne sütü bebeğiniz için gerekli tüm besinleri, koruyucu ve bağışıklığı güçlendirici tüm maddeleri taşır. Dolayısıyla altı ay boyunca, su da dahil ek gıdaya gerek yoktur. Altı aydan sonra, ek gıdalara geçerek, iki yaşına kadar bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

6

Emzik kullanımı, yenidoğanlara önerilmiyor. Çünkü diş ve damak yapısını, ayrıca emzirmeyi olumsuz etkilediği biliniyor. Emzik kullanan bebeklerde meme reddi ile daha sık karşılaşılıyor.

7

Ten tene temas aslında en önemli adımdır. Bebeğiniz bazen emmek istemese de sizin kokunuzu, sıcaklığınızı duymak ister. Emmiyorsa bile, özellikle ilk günler, iki saatte bir göğsünüze yatırın. Bu aranızdaki bağı ve böylece emme refleksini güçlendirir.

anne bebek ten tene temas

8

Bebeğiniz doğduktan sonra beklenen süre ve sıklıklarda emzirmezseniz ne olur? Bebeğiniz kilo kaybedebilir, şekeri düşebilir, bilirübin düzeyi yükselir ve yenidoğan sarılığına yakalanabilir. Bunların da bebeğe mama başlanmasından, yenidoğan ünitesinde yatırılmasına kadar uzanan sonuçları olabilir. Bu yüzden gerçek bir tıbbi gerekçeniz yoksa sabırlı ve azimli olun.

9

Olumlu ve desteğe açık olun. Özellikle eşinizin desteği sizin için çok önemli. Onu da bebekle bağ kurmaya ve sorumluluğu paylaşmaya teşvik edin.

10

Okumaktan ve öğrenmekten vazgeçmeyin. Gebe kadınların en büyük keşkesi, doğum, doğum sonrası dönem ve çocuk bakımıyla ilgili konularda daha fazla bilgi sahibi olmaktır. Ama öğrenmek için geç değil. Ne kadar çok bilirseniz, o kadar az korkarsınız.

En önemlisi, bu yolculukta strese, yorgunluğa, hormonlara yenik düşmeden keyif almaya bakın. Bugün yeni hayatınızın ilk günü.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Selvi Fırat

Selvi Fırat

Kocaeli Sağlık Meslek Lisesi, Ebelik bölümü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü mezunu. 12 yıldır aktif olarak ebelik yapmakta.

2 yorum

  • Bu yaziyi tam ihtiyacim olan bir anda gordum, cok tesekkur ederim! Hep sutum acaba yetiyor mu diye dusunmekten stresleniyorum, bir uzmandan bunlari duymak sevindirdi 🙂

Yorum yap