Arabada Kitap Okurken Neden Mideniz Bulanıyor? – Maskaraa

Arabada Kitap Okurken Neden Mideniz Bulanıyor?

arabada kitap okumak

Hareketli araçlarda yolculuk yaparken kitap, dergi okumak, 3 boyutlu gözlük ile film izlemek sonucunda meydana gelen mide bulantısı sanıldığının aksine normal olmamakla beraber bir hastalığa sebep olabiliyor. Hareket hastalığı adı verilen bu rahatsızlık bilimsel bir temele dayanıyor. Normal koşullarda göz, kulak ve beyin sapı arasında ciddi bir uyum ve koordinasyon söz konusu iken hareket halindeki araçlarda satırları takip etme mekanizmamıza bağlı olarak iç kulakta bulunan denge kristallerinin sabit kalmaması durumu gerçekleşiyor ve bu üç yapı arasındaki koordinasyon kayboluyor.

Bu durum sonucunda siz bir şeyler okurken gözleriniz beyninize sabit olduğunuza dair sinyaller gönderirken vücudunuzun kalan kısmı hareketli olduğunuzun sinyallerini gönderiyor. Bu da beyninizdeki sinyallerin karışmasına neden olurken bunun temelindeki bir tepki olarak midenizin bulanmasına bazı durumlarda da kusmaya sebebiyet veriyor.

Yolculuk sırasında mide bulantısını azaltmak mümkün mü?

Elbette bu tarz yolculukları en az mide rahatsızlığı ile atlatmak mümkündür; yapılması gerekenleri listeleyecek olursak;

arabada kitap okumak

1- Aralıklarla kafanızı kitaptan ya da telefonunuzdan kaldırın ve belirli bir noktaya odaklanmaya çalışın

Bu noktayı siz seçebilirsiniz. Otobüsteyseniz önünüzdeki koltuğun tutamacına odaklanabilirsiniz. Arabadaysanız emniyet kemerinin başlığına bakabilirsiniz. Kafanızı yerle paralel tutmaya çalışın yeter. Camdan dışarı bakarak ağaçların ve türlü türlü ışıkların yanınızdan nasıl da hızlı geçtiğini izlemek yardımcı olmayacağı gibi başınızın dönmesine de sebep olur.

2- Vücudunuzun hareket etmesine engel olun

Vücudunuz zaten sabit olmakla hareket halinde olmayı karıştırıyor ve karmaşık sinyalleri çözmeye çalışıyorken buna bir de siz ekleme yapmak istemezsiniz. Bunu sağlamak için boyun yastığı gibi araba yastıklarından faydalanabilir ve kendinizi olabildiğince sabitleyebilirsiniz.

3- Pencereyi bir miktar aralayın

Pencerenin bir miktar açık olması ve yüzünüze temiz hava gelmesini sağlayacağından iyi gelecektir.

4- Kendinizi ikna edin

Beyniniz size ait onu kontrol edebilirsiniz; ufacık bir mide bulantısı ya da baş dönmesi hissettiğiniz anda kendinizi sakinleştirip öyle bir şey olmadığına ikna etmeye çalışın. Yani midenizin bulandığını değil de yola çıktığınız o mutlu anı düşünmeye odaklanın.

Yazar hakkında

Avatar

Ceren Tekdemir

Yorum yap