Bebek Odası İçin Dekorasyon Önerileri – Maskaraa

Bebek Odası İçin Dekorasyon Önerileri

bebek odasi

Günümüzde birçok anne adayının tatlı telaşı, yeni doğan odası. Yavrularına yaşam alanı oluşturmak için büyük bir heyecanla bu görevi üstlenir anneler. En zevkli parçaları seçip masalsı bir oda düzenlemek, belki de bu zor ve meşakkatli gebelik sürecinin en tatlı eğlencesidir. Şimdi anne adaylarına birkaç öneri de bizler sıralıyoruz.

Öncelikle bebeğin cinsiyeti ne olursa olsun yoğun olarak kullanılması gereken ana rengin beyaz olması taraftarıyız.Beyaz, bir bebek odasında masumiyeti ve temizliği ifade eden en anlamlı renk olacaktır. Bu sayede de aydınlık ve ferah bir oda olması kaçınılmaz.

Süslemeler ve ara renk olarak, bebeğiniz kız ise tabi ki prenses gibi hissetmesini sağlayan pembe ile odasını renklendirebilirsiniz. İster perde ister halı için bu renk oldukça şirin olacaktır. Erkek ise elbette bu ara renk seçimi mavi olmalı. Bunlar oldukça genel ve sıradan renk kombinleri olsa da farklılık arayan anne adayları için cesaret isteyen renk önerilerimiz de mevcut.

dekor
Mesela siyah! Evet, neden olmasın? Açık renklerin albenisi yüksek olsa da, odalarda siyahın beyaz ile uyumunu görmelisiniz. Özellikle son zamanların dekorasyon gözdesi olan iskandinav tarzı aksesuarlar ve eşyalar çok sade ve asil seçimler olabilir; veya dekorasyonda sık kullanılan gri-sarı renk kombinleri de bebek odalarında oldukça enerjik ve farklı bir seçim olabilir.

Mobilyalar yani beşik ve dolaplar, çoğunlukla beyaz olsa da doğal ahşap rengi de sık rastlanan seçimlerden. Fakat renkli veya siyah mobilya seçimlerinde, mutlaka odanın yeterli ışık alıp almadığı göz önünde bulundurulmalı ve diğer eşyalar olabildiğince açık renk tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra, kullanılacak beşiğin bir süre sonra genişletilip çocuk yatağı şekline getirilebilenlerden seçilmesi hem ekonomik hem de daha kullanışlı olacaktır.

dekor
Bebek odası için aksesuar seçmek bir nevi bebeğinize oyuncak seçmektir. Örneğin, sıradan bir halı yerine üzerinde çeşitli etkinlik göstergeleri olan oyun halısı kullanabilirsiniz.

Sadelikten yana olan anneler, minimalist ve ince çizimlerle bebeğinizin odasını küçük tablolarla hareketlendirebilirsiniz.

Bebeğiniz şimdiden hayvan sever olsun, onlarla dost olsun diyenlerdenseniz onun dokunup görebileceği hayvan figürlü oyuncak veya eşyaları çoğaltabilirsiniz.

dekor
Ayrıca, bebeğinizin özel baskılı ürünlerini veya birkaç parça süslü eşyasını dolap içinde tutmaktansa, dekoratif ahşap merdiven veya açık askılık üzerinde sergileyebilirsiniz.

dekor
Odanın bir köşesine de anne koltuğu veya sallanan bir keyif sandalyesi yerleştirmeyi de ihmal etmemeli. Emzirme saatleri ve uyku kontrol sürecinde işinizi kolaylaştıracaktır.

dekor
Bebek odası oluşturabilecek şansım yok diyen anneler ise kendi yatak odasının ufak bir bölümünde bebek alanı oluşturulabilir. Küçük bir beşik ve etrafı süslerle dolu biraz ayrıntı. Ya da anne yanı sallanan ufak bir yatak ve bebeğinize ait birkaç oyuncak ve aksesuar.

Şartlar ne olursa olsun hayatınıza yeni katılan bu şirin ve küçük nefese ait olabilecek, biraz süs ve biraz renk, her zaman vardır. Önemli olan onun size ve sizin bebeğinize yaşattığınız, hissettirdiğiniz renkler…

Yazar hakkında

Melis Ülgen

Melis Ülgen

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu. Moda Giyim öğretmeni. Meb'e bağlı okullarda Moda tasarım ve Dekoratif ev tekstili dersleri verdi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap