Bipolar Bozukluk Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Bipolar Bozukluk Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk bir duygu durum bozukluğudur. Kişilik bozukluklarıyla karıştırılmaması gerekir. Duygu durum bozukluğunda sebepsiz yere ani duygu durum değişiklikleri ve dalgalanmaları olur. Duygular düzenlenemez ve duyguların şiddeti kontrol edilemez. Bipolar bozuklukta, manik dönem ve depresif dönem vardır. Bunlar arka arkaya da görülebilir, geçişler arasında da bulunabilir. Fakat bipolar bozukluk tanısı alabilmeniz için iki dönemin de görülmesi şarttır.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluğun diğer adı “iki uçlu mizaç bozukluğu“dur. Yani hastalığın mani ve depresyon olmak üzere iki ucu vardır.

Mani Dönemi

Uykuya olan ihtiyacın azalması ve az uyku uyumasına rağmen gün içinde enerjik olması, bireyin kendine olan aşırı öz güveni, çok hızlı ve konudan konuya atlayarak konuşması, bu dönemde beyin çok hızlı çalıştığı için kişide yaratıcılığın artması, sonucunu düşünmeden yapılan zevk veren aktiviteler. Örneğin; fazla miktarda yapılan gereksiz alışveriş, riskli maddi yatırımlar.

mani donemi
Manik dönemde hastalar çok fazla para harcadığı için maddi sorun da yaşamaktadırlar. Ayrıca dürtüsellikten dolayı ani işten ayrılmalar, toplum içinde kavga çıkarma eğilimi, aşırı alkol ya da madde tüketiminden dolayı fiziksel yıpranmalar da görülebilmektedir.

Depresyon Dönemi

Bipolar da yaşanan depresyon maalesef mevsimsel depresyonlardan ya da çoğu depresyon çeşidinden daha ağır geçmektedir. Manik dönemin tam tersi olarak aşırı uyku hali, yataktan kalkamama, hiçbir aktivite yapılamamış olmasına rağmen aşırı bir yorgunluk hali depresif dönemin en önemli belirtilerindendir.

depresyon donemi
Ortalama süresi 6 aydır. İçe kapanma, sosyal ilişkilerde geri çekilme, halüsinasyonlar bu dönemde yaygındır. Görsel ve işitsel olabilirler. Depresif dönemin en tehlikeli yanlarından biri budur. İntihar riski bu dönemde fazladır. Bu riske bazen halüsinasyonlar neden olabilmektedir.

Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Bipolar bozukluk kadınlarda ve erkeklerde aynı oranda görülür. Bu hastalık da aynı tansiyon, şeker gibi fiziksel bir rahatsızlıktır. Bipolar bozuklukta genetik yatkınlık da çok önemlidir. Bu hastalığa yakalanan birey kendini suçlamamalıdır.

Bu hastalığın tedavisinde en önemli şey ilaç kullanımıdır. Birey, doktor tarafından verilen duygu durum düzenleyici, kaygı giderici, antipsikotik ilaçlarını kullanmalıdır. İlaç tedavisiyle birlikte psikoterapi de etkili bir yöntemdir ancak tek başına terapi yeterli olmaz. Bu yüzden hem terapi hem ilaç birlikte gitmelidir.

Sosyal alanda ailenin ve yakınlarının desteği bu hastalığın süreci için çok önemlidir. Bireyin yakınları hastalığı tanımalı, kişinin neyi neden yaptığını bilmeli ve ona göre yapıcı bir tutum içinde olmalıdırlar. Düzenli tedaviyle ve bireyin kendine olan inancıyla bipolar bozukluk korkulması gereken bir hastalık değildir. Günümüzde pek çok insan doğru tedavi yöntemiyle bu hastalıkla rahatça baş edebilmektedir.

Yazar hakkında

İpek Erol

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans yapmakta. Aynı zamanda maskaraa.com’da psikoloji kategorisinde yazar olarak devam ediyor.

1 Yorum

  • bu konuya çok dikkat edilmesi gerekiyor. genellikle günlük hayatta atlanan bir hastalık bipolar bozukluk.

Yorum yap