Biz Kadınlar Neden Makyaj Yaparız? – Maskaraa

Biz Kadınlar Neden Makyaj Yaparız?

Kadınlar Neden Makyaj Yapar?

Kadınların en vazgeçilmez eylemlerimden biridir makyaj. Hatta en önemlisidir. Son zamanların en büyük trend ve akımlarından biri de makyaj videoları izleyip, makyaj nasıl yapılır detaylarını ve püf noktalarını öğrenmektir.

  PEKİ BİR KADIN NEDEN MAKYAJ YAPAR?

Japonlar bunu da araştırmış, biz de birlikte inceleyelim.

Ünlü bir kozmetik firması ile gerçekleştirdikleri bir araştırmaya göre makyaj,  kadın beyninde ‘kendini ödüllendir’ mesajı veren bir bölümü harekete geçiriyor. Kadın beyni, ayna da kendini makyajsız gördüğünde beklentiye giriyor, eylemini düşünüyor ve harekete geçiyor.

Araştırmanın en önemli bulgusu ise,

Kadının makyaj önce ve sonrasın da mutluluk (dopamin) hormonunu salgılama oranının arttığının tespit edilmesidir. Buradan şunu anlıyoruz ki, toplumumuzda da kullanılan ‘çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır’ cümlesi, kadının makyaj yaptığın da kendini daha güzel, bakımlı, özgüvenli, önemli ve daha çok beğenilirliğinin arttığını hissediyor olmasıdır.

Kadınlar Neden Makyaj Yapar?
Bir de belli dönemler de makyaj yapmayan kadınlarımızı incelediğimiz de duygularının daha negatif, olumsuz bakış açılarının yüksek, o döneme ait mutsuzluk ve herhangi bir beklentilerinin kalmadığını gözlemleyebiliriz.

Evet, kadınlar makyajı kendileri için yaparlar. Tabi ki bunun içinde erkekler tarafından beğenilme duygusu mevcuttur. Ancak, ayna karşısında baktıklarında gördükleri ve kendi hissiyatları çok daha büyük önem taşır. Birçok erkeğe göre makyaj, kadınların yüzünü boyaması olarak görülse de kadın için, kadın beyni için makyaja bakış açısı salgılamış oldukları hormonları ile doğru orantılıdır.

Yazar hakkında

Ayfer Aytekin

Ayfer Aytekin

İstanbul Üniversitesi - Sosyal Bilimler Fakültesi'nden mezun, Özel Sektör de İnsan Kaynakları Departmanında çalışmakta. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap