Black Friday (Kara Cuma) Çılgınlığı Yaklaşıyor! – Maskaraa

Black Friday (Kara Cuma) Çılgınlığı Yaklaşıyor!

Saatlerce vakit ayırdığımız bazen de tüm günümüzü yok eden ama aldıklarımızla bizleri mutlu eden alışveriş için Kasım ayı muazzam bir aydır. Tüm dünyayı kasıp kavuran ve son zamanlarda hayli globalleşen alışveriş çılgınlığı, Kasım ayının son Cuma gününde farklı bir boyut kazanıyor. Çünkü Amerika’da başlayan Black Friday ile mağazalar çılgınca indirimlere sahne oluyor.

Black Friday Nedir?

Black Friday (Kara Cuma) kavramı ilk kez 1961 yılında ABD’de bir gazetede yer almıştır. ABD’de Thanksgiving Day (şükran günü)’dan sonra gelen ilk cuma gününe Black Friday (Kara Cuma) denir. Bugüne Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik, kaza ve zorluklar nedeniyle Kara Cuma anlamına gelen Black Friday ismi verilmiştir.

Black Friday İndirimleri Ne Zamana Kadar Devam Ediyor?

Black Friday, Kasım ayının 4. Haftası Cuma günü başlar ve 24 saat sürer. Ama bazı marka ve e-ticaret siteleri yılın son ayı Aralık sonuna kadar bu indirimleri devam ettirebiliyor. Black Friday gününe, özellikle teknoloji ve tekstil sektöründe yapılan akıl almaz indirimlere her sektörden marka ve mağazalar katılım sağlıyor. Tüketicilerin hunharca saldırılarına sahne olan Black Friday günü mağazalar yağmalanıyor ve birçok insan yaralanabiliyor. Ayrıca dünya devi Amazon’da Black Friday gününe katılmakta, kullanıcılarına baş döndürücü fırsatlar sunmaktadır.

black friday
Bu arada Black Friday ile yeni bir kavram daha alışveriş literatürüne girdi: Deal. Deal ile kilometrelerce uzunlukta olan kuyrukta istediğini alamayan tüketici, farklı bir tüketici ile takasta bulunabiliyor. Tüketimin, alışverişin farklı bir ivme kazandığı bugün, hızla tüm dünya ülkelerinde yayılıyor. Amerika, Kanada, İngiltere derken ülkemizde de bazı e-ticaret siteleri, Kasım ayının son Cuma gününde tüketicilerine, dev indirim ve fırsatlar sunuyor. Bu yıl Black Friday, 24 Kasım’a denk geliyor. İndirim ve fırsatlardan faydalanmak için bu özel günde e-ticaret sitelerini ya da mağazaları ziyaret etmeyi unutmayın ve doyasıya indirimli alışverişin tadını çıkarın derim. 🙂

Şimdiden bol keyifli alışverişler.

Yazar hakkında

Alev Coşkun

Alev Coşkun

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun. E-ticaret ve Sosyal Medya Uzmanlığı yapıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap