Çığlıkların Yükseldiği Yedi Kule Zindanları – Maskaraa

Çığlıkların Yükseldiği Yedi Kule Zindanları

yedikule zindanlari

Yedikule Zindanları ile tarihte ki sır ölümlerin perde arkasını aralayıp ve bu zindan da esir düşenlerin işkence çığlıklarını kulaklarınızda duyar gibi olacaksınız. 413-439 yılları arasında yapılan bu eser, zindan olarak anılsa da yapılış amacı şehre gelen yabancı kralları ve yabancı ülkelerden gelen mevki sahibi insanları görkemli olarak karşılamak için yapılmış ve o zamanlar Beşkule olarak anılmaktaydı. Seferden dönen nice imparatorlar zindanın en büyük ve meşhur kapısı olan Altın Kapı’dan törenle giriş yaparak zaferlerini bu şekilde kutlamışlardır. Fakat Yedikule Zindanları halk arasında işkence seslerinin duyulduğu ve kellelerin kesilip kanlı kuyudan denize atıldığı bilinmektedir. Özellikle Bizans döneminde yabancı esirler burada mahkum edilmiş ve işkenceye maruz kalmışlardır. Osmanlı döneminde ise Fetih’in ilk yıllarında Fatih Sultan Mehmet Beşkule olarak anılan bu kuleye iki kule daha yaptırmış ve Yedikule ismi verilmiştir. Hatta fetihin ilk zamanlarında burada mahkum edilenler bir süre sonra yine burada katledilmişlerdir. Devletin içinde gözden düşen vezirler Yedikule Zindanlarına getirilmiş ve burada işkence edilmiş. Sadece vezirlerle sınırlı kalmamış, İbrahim paşa sonrasında Ferhat Paşa takip etmiştir. Ama en çok bilineni Genç Osman’ın Sadrazamı Davut Paşa tarafından boğularak bu zindan da öldürülmesidir.

Tarihin gizemli hisarı yani Yedi Kule Zindanlarının tarihi yerleri mevcuttur. Eğer yolunuz zindanlara düşerse geçmişe dalıp zindan da yaşanılanları hayal etmek biraz sizi ürkütecek olsa da tarihin gizemli karanlık ve gizemli odalarında kaybolmak ve duvara sinmiş çığlıkları ve ölümlerin izini sürmek paha biçilemez. Zindanın tüyler ürperten bölümlerinden biri olan kanlı kuyu cezalandırılanların kesilen kellelerin kuyuya atılıp oradan da denize gönderilen kuyudur.

yedikule zindanlari
görsel kaynak: sorbiona

Sadrazamı tarafından öldürülen Osmanlı Padişahı II. Osman, kanlı kuyu ile aynı kulededir. Bu oda bir çok kişiye işkence edilmiş ve boğularak öldürülmüştür.

yedikule zindanları
görsel kaynak: gezgindergi

Yedikule Zindanları Sarayburnu’ndan Bakırköy’e doğru uzanan sahil yolu üzerinde bulunmaktadır. Manzarasına dalıp gideceğiniz ve tarihin derinliklerinde kaybolacağınız etkisini uzun süre hissedeceğiniz mekanlardan Yedikule Zindanları İstanbul’un sırlarını çözmek isteyenler için görülmesi gereken yerlerin başında gelmelidir.

Yazar hakkında

İstanbul Aşığı

İstanbul Aşığı

Yorum yap