Çocuk Odası Dekorasyonları – Maskaraa

Çocuk Odası Dekorasyonları

cocuk odalari

Evlerin belki de en ilgi çeken yerleri çocuk odalarıdır. İlk doğacak bebek için aylar önceden hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar içinde çocuk odası dekorasyonu belki de ebeveynlere en güç gelen ama en keyifli kısmıdır. Çevreden ilham verici fikirler gelse de tereddütte kalan ve nasıl dekore etmesi gerektiğini bilmeyenler için bir yol haritası çizelim ve işlerini kolaylaştıralım.

Bir bebek odası deyince akla tüllerle süslü bir beşik veya dekoratif, fonksiyonel bir yatak gelir. Minicik bebekler için şirin elbiseler, yelekler, tulumlar, zıbın ve diğer eşyalarının korunacağı modern, şık bir dolap da çocuk veya bebek odasının olmazsa olmazlarındandır. Yetişkin bir kişinin ihtiyaçları ve tercihleri ile bir bebeğin, daha büyük bir çocuğun ihtiyaçları, onlara hitap edecek, huzurlu uyumalarını ve oynamalarını sağlayacak renkler ve mobilyalar farklılık gösterecektir.

Estetik olmakla birlikte dağınıklığı toparlayacak, bebek altı değiştirirken kolaylık sağlayacak alanların düşünülmesi, leke tutmayan mobilya tercihleri annelerin yüzünü güldürecektir. Çocuk odası tasarımları bu değerli varlıklarımızın bedensel ve zihinsel gelişimlerine de destek olabilmelidir.

Bebek ve Çocuk Odası Renkleri

Zemin aydınlık renkli bir laminat parke ile kaplanıp çok büyük olmayan ve fazla toz tutmayan modern az desenli bir halı, yolluk veya paspas serilmelidir. Mesela uçuk mavi boyanmış duvarlara uyacak beyaz renkli çekmeceli bir yatak, pastel, açık renklerin hakim olduğu bir elbise dolabı, duvarlara yapıştırılacak bebek, kedi, köpek resimleri ya da ay yıldızlı çıkartmalar çocukların daima ilgisini çekecek, masalsı bir oda oluşturacaktır.

dekor

Dolaplarda aydınlık renkler kullanılsa da kapakları daha canlı bir renkte olup ortamı hareketlendirebilir. Çocuklar kırmızı ve mavi gibi canlı parlak renkleri de sevebilir. Odalarda az eşya kullanmak onların oynaması için yeterli alan yaratacak, nefes alabilmelerini sağlayacaktır. Çocuk odası dekorasyonu anneleri de çocukları da mutlu etmelidir.

Ranzalar ve Tüller

Çocuk odalarında en fazla tercih edilen mobilya ranzalardır. İki katlı, aydınlık renkli bir ranza odalarını büyük gösterecek, merdivenlerini tırmanmak küçük yaramazları eğlendirecektir. Güvenlik olarak ranza kenarlıkları mutlaka takılmış ve sabitlenmiş olmalıdır. Tüllerle kaplı bir yatak da kız çocuklarına hitap edecek, kendilerini bir prenses gibi hissedeceklerdir.

dekor

Masal Kahramanlarına Yer Verin

Çocuk büyümeye başlamış ve kendi tercihlerini ortaya koyacak düzeye gelmişse alışverişte, renklerde, desenlerde onların da fikrini almak gerekir. Bu onların öz güvenini geliştirecektir. Kız çocuklarının odalarında hakim renkler genellikle pembe tonları iken erkek çocuklar için mavi, sarı, beyaz ve diğer renkler olabilmektedir. Hayvan motifleri, masal kahramanları ve çizgi film karakterleri duvar veya dolapları süsleyebilir, yatak kenarlarına yerleştirilen oyuncak bebekler dekorasyona iyi bir katkı yapabilir.

dekor

Yatakların çarşaf ve yastık kılıfı seçimi de yaşlarına uygun olmalı, çocukları keyiflendiren desen ve yumuşak renkler tercih edilmelidir. Yumuşacık dekoratif yastıklar çocuklara keyifli gelecek, yastık kavgalarında ellerinden düşmeyecektir. Ayrıca zevkli renkler ve şirin uyku yastıkları çocukların tatlı rüyalara dalmasına yardımcı olacaktır.

Görünmez Tehlikelere Dikkat

Düşük bir maliyetle bile uyumlu, şirin, kullanışlı kız ya da erkek çocuk odaları tasarlanıp zamanla büyüdüklerinde ihtiyaçlarına uygun yeni parçalar eklenebilir. Çocuk odası dekorasyonu yaparken çocukların hareketli olacakları unutulmamalı, çarparak yaralanma riski oluşturabilecek sivri kenarlı mobilyalar bulundurmamaya dikkat edilmelidir.

Mobilyaların boyalarının da zehirli olup olmadığı araştırılmalı, en sağlıklı olanı seçilmelidir. Çocuk odalarında güvenlik önlemi olarak konumlandırılan mobilyalar da duvara sabitlenmiş olmalıdır.

Yazar hakkında

Maskaraa

Maskaraa

Yorum yap