Daha Ferah Bir Ev İçin 8 Basit Öneri – Maskaraa

Daha Ferah Bir Ev İçin 8 Basit Öneri

duzenli ev

Çoğumuzun, en az birkaç kez bile olsa girdiği mekanlara ya da evlere ilk tepki olarak “ne kadar ferah bir yer” dediği olmuştur. Şimdi, “keşke benim de evim böyle iç açıcı olsa” diyenler için ufak tefek öneriler sıralıyoruz.

Beyaz renk

Ferah ve aydınlık bir ortam için vazgeçilmez renk nedir ? Tabi ki beyaz. Özellikle duvarların ve perdelerin ışık açısından etkisi oldukça fazla olduğu için tercihen duvar kağıtları, kullanılacak boyalar ve perdeleri beyaz seçmekte fayda var.

beyaz oda
Az eşya

Gereksiz ve fazla gördüğünüz her şeyi atın! Evinizde ne kadar hareket kısıtlayıcı etken ve eşya varsa o kadar çok karmaşa var demektir.

az esya
Doğa yeşili

Evde ferah bir ortam deyince akla ilk gelen doğadan görseller kullanmaktır. Gerek yapay gerekse canlı çiçek ve saksı bitkileri pencere kenarı veya ışık alan bir alanda sergileyebilirsiniz.

doga yesili
Kokular

Her evin kendine has bir kokusu var bence. Ve psikolojik açıdan çok fazla etkisi olan bir diğer ayrıntıdır koku. Temiz ve ferah kokular sunan ev parfümleri, odalarınız ve banyolarınız için harika bir seçim olacaktır.

oda kokusu
Desen

Evinizde kullandığınız her eşyanın desenini rengini birbirine uydurmak, takip etmek neredeyse imkansız gibi görünse de ufak tefek şeylere dikkat ederseniz farkı göreceksiniz. Olabildiğince, çizgisel ve ince desenler seçerseniz bu detaylar görüntü karmaşasını önler. Başta halılar ve koltuklar olmak üzere kullanılacak renkler de oldukça sade, tek ya da iki kontrast renk uyumuyla tamamlanabilir. Daha fazla renk ve desenin birleştirilmesi ya da aynı yerde kullanılması hem gözlerinizi hem de ruhunuzu bir süre sonra sıkacaktır.

desen
Ayna

Ayna, her evde hemen hemen kullanılan bir ürün. İhtiyaç dışında, dekorasyon için kullanımı oldukça yaygın bu eşya, olduğu yere derinlik hissi vererek kullandığımız mekanı ferah gösterir. Salon veya antre hiç farketmez kullanıldığı yere şıklık kattığı doğrudur.

ayna
Mumlar

Mum ışığı genelde loş bir hava vermesine rağmen, avize ve diğer aydınlatmalara ek olarak kullanıldığında hem sıcak hem de huzur dolu bir görüntü oluşturur. Çelik ve ahşap fenerlerle beraber kullanıldığı gibi mum tek başına oldukça şık bir görüntü sağlar. Işık geçirgenliği yüksek, ışıltılı büyük mumluklar da biblo niyetine oldukça verimli seçimler olacaktır.

mumlar
Cam köşeler

Kendiniz ve aileniz için oluşturacağınız, camdan çerçeveler içinde fotoğraflarınızı farklı boy ve şekillerde led ışıklı teller ile destekleyerek oldukça şık ve aydınlık köşeler oluşturabilirsiniz. Kullandığınız masa ya da sehpa da cam ve metal detaylı olursa genişlik hissini arttıracağından ferah bir görüntü kazanmış olacaksınız.
dekor

Kendiniz ve aileniz için oluşturacağınız, camdan çerçeveler içinde fotoğraflarınızı farklı boy ve şekillerde led ışıklı teller ile destekleyerek oldukça şık ve aydınlık köşeler oluşturabilirsiniz. Kullandığınız masa ya da sehpa da cam ve metal detaylı olursa genişlik hissini arttıracağından ferah bir görüntü kazanmış olacaksınız.

Bu önerilerin hepsini olmasa da birkaçını uygulasanız dahi, dergilerde ki kadar olmasa da daha ferah ve ulaşılabilir ev güzelliğini yakalamış olursunuz.

Yazar hakkında

Melis Ülgen

Melis Ülgen

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu. Moda Giyim öğretmeni. Meb'e bağlı okullarda Moda tasarım ve Dekoratif ev tekstili dersleri verdi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap