Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? – Maskaraa

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

dis agrisi nasil gecer

Diş ağrısı, birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunlarından birisidir. Yeteri kadar dişlerimize iyi bakmadığımız için ya da farklı sebeplerden dolayı dişlerimiz de çürükler oluşur ve sonrasında şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Peki diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı çözüm önerileri nelerdir? İşte ayrıntılar.

1- Ilık tuzlu su

Diş ağrısı için ılık tuzlu su kullanabilirsiniz. Tuz doğal bir dezenfektandır. Ilık suda tuzu karıştırın ve bununla ağzınızı çalkalayın. Bu işlem diş ağrısı için anlık bir rahatlama sağlayacaktır. Doktorlar genellikle ilk yardım olarak bu çözümü önermektedir. Birkaç dakika ağzınızda çalkalamanız ve günde 2-3 defa tekrarlamanız gerekmektedir.

dis agrisi icin ilik tuzlu su

2- Kabartma tozu

Diş ağrısı ile birlikte genellikle şiddetli bir şişlik oluşur. Bu gibi durumlarda kabartma tozu sizi rahatlatabilir. Diş macunu içine kabartma tozu ekleyerek doğrudan ağrıyan dişinize uygulayın. Bu çözüm birkaç dakika içinde ağrınızı hafifletecektir.

dis agrisi icin kabartma tozu

3- Buz uygulamak

Buzun her türlü şişliğe iyi geldiğini ve ilk olarak buz tedavisi uygulayacağımızı ya da uygulamamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Şiddetli diş ağrısı yaşadığınız durumlarda sadece ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye uygulamalısınız. Yaklaşık 15 dakika arayla ağrınız devam ettiği sürece günde birkaç kez tekrarlayın. Bu yöntem iltihap ve şişliklerden kurtulmanızı sağlayacaktır.

dis agrisi icin buz

4- Vanilya extresi

Vanilyanın sadece nefis shakeler veya ağız sulandıran kek yapmak için kullanıldığını düşünüyorsanız eğer, bu güzel kokulu maddenin aslında birçok özelliği olduğunu öğrendiğiniz zaman memnun olacaksınız. Bu, diş ağrısına çok yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Sadece kulak pamuğunun üzerine vanilya extresinden birkaç damla dökün ve ağrıyan dişin üzerinde yaklaşık 15 dakika tutun. Birkaç dakika içinde rahatlayacaksınız ve ağrının yavaş yavaş azaldığını göreceksiniz.

dis agrisi icin vanilya ozu

5- Poşet çay

Bazı türdeki poşet çaylar dişten kaynaklanan ağrılardan kurtulmak için tavsiye edilir. Genellikle, sunduğu faydalardan dolayı siyah çay tavsiye edilmektedir. Ilık çay şişliklerin azalmasına yardımcı olurken, poşet çayı doğrudan ağrıyan dişin üzerine koymak ağrıyı büyük ölçüde azaltacaktır. Çayın içerisindeki tannik asit iltihabın azalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

poset cay

6- Karanfil

Ağrıyan dişinizin üzerine bütün bir karanfil koyarak ağrınızı hafifletebilirsiniz. Antibakteriyel ve antiseptik özellikler ile o bölgenin enfekte olmadığından emin olurken, anestezik özellikleri o bölgedeki ağrıları azalttığı bilinmektedir. Bir de karanfil yağını kulak pamuğu üzerinde de kullanabilirsiniz. Eğer karanfilin tadını çok keskin hissediyorsanız zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz.

dis agrisi icin karanfil

7- Zerdeçal gargarası

Zerdeçal, antiseptik nitelikleriyle bilinmektedir. Genellikle diş ağrısı için tavsiye edilmesinin sebebi de budur. Bileşen, şifa, analjezik ve antibakteriyel özelliklerini barındırdığından suyun içine bir miktar ekleyip gargara yapabilirsiniz.

dis agrisi icin zerdecal gargarasi

8- Nane

Nane genellikle boğaz ağrısı için önerilir. Sadece acıyı anlık olarak rahatlatmaz aynı zamanda güzel aromasıyla diş ağrısından oluşan sorunlarınızı unutmanızı sağlar. Birkaç nane yaprağını sarın ve 15-20 dakika boyunca ağrıyan dişin üzerine koyun ya da aynı etkiyi göstereceğinden nane yağı da kullanabilirsiniz.

dis agrisi icin nane

9- Soğutulmuş salatalık

Diş ağrınız varsa, soğutulmuş şeyler çok iyi gelir. Soğutulmuş bir salatalık etkisi anında acıyı hafifletecektir. Salatalığı, ağrının olduğu dişe sığacak küçük dilimler halinde kesebilirsiniz. Salatalığın soğuğu, acıyı uyuştururken, suyu ağrıyı iyice hafifletir. Ayrıca rendelenmiş salatalık da diş ağrıları için benzer etkiyi sağlayacaktır.

dis agrisi icin salatalik

10- Soğan

Kötü kokusu göz önünde bulundurulduğunda soğan biraz saçma gelebilir ama şiddetli bir diş ağrısının geçmesine yardımcı olabilir. Ağız yapınıza uygun bir parça kesin ve ağrıyan bölgeye koyun. Soğan, ağzınızdan bakterilerin yok edilmesini ve ağrıyı en aza indirmeyi sağlayan antiseptik ve antienflamatuar (iltihap sökücü) özelliklere sahiptir.

dis agrisi icin sogan

Eğer diş ağrılarınız şiddetli ve geçmiyorsa lütfen bir uzmana danışın. Aşağıdaki yorum bölümümüzde farklı yöntemler kullanmış ve faydasını görmüşseniz eğer bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Meryem Dağ

Meryem Dağ

Yorum yap