Diyete Değil İntolerans Testine Girin – Maskaraa

Diyete Değil İntolerans Testine Girin

İntolerans testi

Bir vicdan rahatlatması olarak “diyet”, birçok kadının hayatına en az bir kere uğrayan şey sorusunun cevabıdır. Biz kadınlar hayatımızın çeşitli dönemlerinde sürekli diyete giriyor; kimi zaman başarıyla kimi zaman da elimizde çikolatayla (başaramayanlar bu kısımda) çıkıyoruz.

Ama sonuç olarak biz bu diyetten bir şekilde çıkıyoruz. Çıktığımız zaman da her şey eskiye dönüveriyor. Neden? Çünkü herkesin vücut yapısı maalesef ki farklı. Evet, ‘”herkesin yapısı farklı” cümlesini tekrarlıyorum çünkü anlatacağım şey tam olarak da bu cümle üzerine kurulu. Eğer vücut yapınıza uygun değilse; düzgün bir diyet programı bile size kilo verdirmeyecektir.

Yıllarım en az sizler kadar, zayıflama sürecini düşünürken bile bir şeyler yemekle geçerken “gıda intoleransı” diye bir şey duydum. Bir kısmınızın “pinner testi” olarak bildiği ya da duyduğu şeyi iyice araştırarak yaptırmaya ve ona göre yaşamaya karar verdim. Sizler için bu testi bir tanımlayalım.

Gıda İntolerans Testi Nedir?

Sizlerin tükettiği ancak vücudunuzu olumsuz etkileyen ve vücudunuzun bir şekilde hazmedemediği besinlere intolerans diyebiliriz. Bu besinleri kendi kendimize değil öğrenmek, fark etmemiz bile çok zor. Çünkü sağlıklı olduğunu düşünerek tükettiğimiz besinler bizlerin intoleransı olabiliyor.

intolerans testi
İşte bu noktada parmağınızın ucundan alınan kan ile yapılan intolerans testi bizleri aydınlatmak için devreye giriyor. Sonuçlarına bir hafta sonra ulaşabileceğiniz test sizleri şaşırtabilir ancak uygulamaktan vazgeçmemelisiniz.

Bilmeniz Gerekenler Neler?

Öncelikle sonuç listesini bir diyet listesi olarak görmeyin; çünkü sevdiğiniz şeyi yani “yemek yemeyi” bırakmıyorsunuz. Sadece “doğru yemek yeme” şekline dönüştürüyorsunuz. Çok anormal alerjilerle karşılaşabilirsiniz; ancak bu sizi şaşırtmasın. Alerjinizin bulunduğu gıdayı bir ay tüketmeyip daha sonra tükettiğinizde aradaki farkı anlayacaksınız. İlk bir haftada vereceğiniz 1-2 kilo sizi bu teste inandıracak ve vücudunuz bu yeni beslenme düzenine alışacak. Yeni beslenme düzenine alışan vücudunuz zaman içinde doğru kilo vermenizi sağlayacak.

İlk 40 gün boyunca alerji listesinize uyduğunuz takdirde haftada bir kez olmak üzere vücudunuzu şaşırtabilir; alerji listenizdeki besinlerden tüketebilirsiniz. Sadece besin değil, hayvan tüyü, böcek, polen, akarlar gibi çeşitlerin de alerji sonuçlarına ulaşabileceksiniz. Bu testi sadece hastane ve doktor kontrolünde yaptırmalısınız; çünkü testin fiyatını uygun sunup, eksik intolerans bilgisi veren birçok merkez var. Böyle merkezleri tercih etmemelisiniz.

Aşağıda kendi alerji listemden bazı besinleri örnek olarak paylaşacağım ancak unutmayın herkesin listesi kendine ait ve özeldir.

İntolerans testİntolerans testi

Yazar hakkında

Avatar

Sena Yıldırım

6 yorum

Yorum yap