Dudak Çatlaması İçin Ne Yapılmalı? – Maskaraa

Dudak Çatlaması İçin Ne Yapılmalı?

dudak catlamasi

Dünya dönüyor, mevsimler değişiyor. Bu değişimin iyi tarafları olduğu gibi, vücudumuzu olumsuz etkileyen kötü tarafları da oluyor. Havalar soğudukça başlayan dudak çatlamaları da, başlıca sorunlarımızdan biri olup çıkıveriyor. Kimse kötü bir görüntüye sahip olmak ya da acı çekmek istemez değil mi? Peki, bu durumlarda neler yapmalıyız? Ya da dudaklarımız çatlamadan nasıl önlemler almalıyız? Hep beraber öğrenmeye ne dersiniz?

Bal

Zaten bilindiği üzere balı birçok cilt bakım yönteminde kullanıyoruz. Bu sefer de sıra dudaklarda. İlk adım olarak dudaklarımıza bir miktar bal sürüyoruz, üstüne de biraz vazelin. 15 dakika bekliyoruz. 15 dakika sonunda parmak uçlarımızla, ılık su yardımıyla temizliyoruz. Bu uygulamayı 2-3 gün boyunca günde 1 kez tekrarlayabiliriz.

bal
görsel kaynak: unsplash

Hindistan Cevizi Yağı

Aynı bal gibi Hindistan cevizi yağı da cilt bakımında sıkça kullanılıyor. Yumuşatma özelliği sayesinde, dudaklarımızda da işe yarayacağı düşünülmüş ve uygulanmış. Aynı bir dudak nemlendiricisi gibi günde birkaç defa uygulayarak hindistan cevizi yağıyla dudaklarımızdaki çatlamaları önleyebiliriz.

hindistan cevizi yagi
görsel kaynak: unsplash

Salatalık

Cildi yatıştırıcı özelliğiyle bilinen salatalık, dudaklarımıza neden iyi gelmesin ki? Kabuklarını soyduğunuz bir dilim salatalığı dudaklarımıza sürüyoruz. Bu uygulamayı 3 gün üst üste yapabiliriz. Sonuç olarak yumuşacık dudaklar.

salatalik
görsel kaynak: unsplash

Zeytinyağı

Her derde deva mucizevi yağ! Gece yatmadan önce dudaklarımıza sürdüğümüz zeytinyağı, nemlendirme özelliğiyle bizi soğuk havalarda dudak çatlaklarından kurtaracak. Soğuk havadan korkmuyoruz! 🙂

zeytinyagi
Kakao Yağı

Normalde dudak dolgunlaştırma için kullanılan bu yağ, aslında nemlendirme özelliğine de sahip. Gece yatmadan önce kakao yağını sürüyoruz ve ertesi güne hazırlanıyoruz.

kakao yagi
Gül Yaprakları

Diyelim ki, önlem almamıza rağmen dudaklarımızı çatlamalardan koruyamadık. Hemen birkaç gül yaprağını alıyoruz ve rendeliyoruz. Üzerine gül yapraklarına yetecek miktarda süt kreması da ekliyoruz. Karıştırıyoruz, dudaklarımıza sürüyoruz. İçerdiği antiseptik özelliğiyle gül yaprağı, çatlakların iyileşmesine yarıyor. Süt kreması da içerdiği protein, vitamin ve mineraller sayesinde çatlakların yatışmasını ve yeniden oluşmasını engelliyor.

gul yapraklari
görsel kaynak: unsplash

Mevsim geçişleri hariç, dudaklarınızda çatlamalar oluşuyorsa bunun sebebi kullandığınız ilaçlar veya kansızlık olabilir. Fakat çatlamalar fazla, can acıtıcı ve uzun süreli ise bir doktora görünmeniz daha faydalı olabilir.

Yazar hakkında

Maskaraa

Maskaraa

Yorum yap