Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? – Maskaraa

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

elma sirkesi faydalari

Sirke, uzun yıllardır baharat ve gıda koruyucu olarak kullanıldığı gibi birçok hastalığa iyi geldiği de bilinmektedir. Sirkenin kullanımı Hipokrat’a kadar gitmektedir. Sirke; Hipokrat tarafından enfeksiyon, iltihap ve ülserlerin temizlenmesi gibi tedavilerde kullanmıştır. Elma sirkesi ise elmanın doğal yollar ile fermente edilmesiyle oluşan bir sirke türüdür.

Elma Sirkesinin Kan Şekerine Etkisi

Elma sirkesinin aktif bileşenlerinden biri olan asetik asidin antiglisemik özelliği olduğu bilinmektedir. Sirkenin kan şekerini baskıladığı ve düzenlediği görülmüştür. Aynı zamanda sirkenin yemeklerden sonra meydana gelen kan şekerinin yükselmesini kontrol etmekte kullanılabileceği bilinmektedir. Bu durum diyabetli hastalar için fayda sağlayabilmektedir.

elma sirkesi
Elma Sirkesinin Kan Basıncına Etkisi

Yapılan bir çalışmada altı hafta boyunca 0.86 mmol asetik asit solüsyonlarından hazırlanan diyet ile beslenen farelerin kan basıncında önemli oranda düşme görülmüştür.

Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Elma sirkesi mide boşaltımını yavaşlatarak uzun süre doygunluk hissi sağlar ve fazla besin tüketimini engeller. Bu sebeple kilo alımını engellemiş, dolaylı yoldan zayıflamaya yardımcı olmuş olur. Hiçbir besinin tek başına zayıflatma etkisi yoktur. Zayıflamak istiyorsanız ve elma sirkesini seviyorsanız tüketebilirsiniz. Fakat elma sirkesinin zayıflama üzerinde mucizevi bir etkisi yoktur.

Elma sirkesi doğrudan tüketilmemelidir. Büyük bir bardak suda seyreltilerek veya salatalara eklenerek tüketilebilir.

Sağlık için sirke tüketmek isterseniz bir uzmana başvurmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

Yazar hakkında

Esin Karagöz

Esin Karagöz

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da Sağlık & Beslenme kategorisinde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap