Erteleme Hastalığını 1 Dakikada Yok Edin – Maskaraa

Erteleme Hastalığını 1 Dakikada Yok Edin

erteleme hastaligi nedir

Günlük hayatımız içerisinde bir dolu yapılması gereken işle gözlerimizi açıyoruz. Yeryüzünde yaşayan herkesin 1 gün içerisindeki zamanı aynı. Hepimizin 24 saati var. Peki nasıl oluyor da bazıları pek çok şeye vakit bulurken, bazıları da günü yapması gereken işleri ertesi güne kalmış şekilde buluyor. Sebebi üşengeçliğin olabilir mi? Ya da pek çok şeyi, sonraki zaman dilimlerine erteleme hastalığın? Evet ertelemek maalesef bir hastalık. Güzel haber bu hastalığın tedavisi var. Ve yine güzel haber bu işin ilacı da yine sende.

Üşengeç değilsiniz, sadece mutsuzsunuz ve mutsuz insanlar yorgun olur, hiçbir şey yapmak istemezler. Charles Bukowski “Üşengeçlik, sürekli bir şeyleri erteleme alışkanlığı zamanla sizi mutsuz ve güvensiz biri haline getirecektir.”

Peki böyle diyip de kendini bırakmak olur mu?

Tabiki olmaz. Tembelliğin sebebi mutsuzluksa, kronikleşen tembellikle mutlu olma şansımızı kendi ellerimizle kendimiz baltalıyoruz demektir. Ve yapılması gereken mutlaka ve mutlaka ayağa kalkmak, harekete geçmek, hem de
şimdi, ertelemeden.

erteleme hastaligi

Hayat, yaşamın mucizeleri, bize bahşedilen vücut ve ruhumuz çok daha fazlasını hak ediyor. Hayat kesinlikle verdiğimiz değeri bize misliyle verecektir. Ama önce tembelliği ve üşengeçliği bırakmalıyız.

Peki nasıl yapmalı? Bir formülü yok mu bu işin?

Bu işin ilk formülü aslında hayatı bir amaca bağlamaktır. Japonların İKİGAİ dediği; hap bir bilgi değil, rütüel değil, karmaşık değil. Bir amacı olan hayat kendi itici gücünü amacından alır. Amaca ulaşmak, seviyesini yüksekte tutmak isteyen ipleri elinden bırakmaz, arada bir gevşetse de yapılacak işleri planları dahilinde üzeri çizilerek yenileri eklenerek ilerler, gelişir, büyür ve çevresine de katkısı olur.

Peki biz bu üşengeçliği nasıl yenebiliriz? Erteleme hastalığından 1 dakikada kurtulmak mümkün mü?

1 dakikada ne yapılır ki dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi bir düşünün bekleyen işlerinizi, her gün ertesi güne bıraktığınız kimi sıkıcı, kimi vakit alıcı işleri. Bu işler için gereken ilk şey ne biliyor musunuz? Başlamak, ertelemeden başlamak.

Saatinize bakın ve 1 dakika tutun, sadece 1 dakika ve yapılacak iş neyse ondan başlayın. Bu bir kişiyi aramak da olabilir, bir araştırma yapmak da, yazlık kışlık dolap değişikliği de olabilir, temizlik de yemek yapmak da iş yerinizde yapılmayı bekleyen ancak hep sevimsizliği sebebiyle ertelediğiniz o basit ama mecburi iş de olabilir. Şaşırtıcı bir şekilde 1 dakikalık süre içerisinde de bir şeyler yapabildiğinizi, ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz. Ve belki de sadece 5 dakikada o aylardır ertelediğiniz iş yapıldı bitti artık tamamlandı hanesinde ve üzerinde kocaman check işareti var.

Rahatladınız değil mi? Tüm mesele o itici gücü harekete geçirebilmekte gizli. Bu yöntemi deneyin, mutlaka faydasını göreceksiniz.

Yazar hakkında

Dilek Kıroğlu

Dilek Kıroğlu

Mühendislik ve İngilizce İşletme eğitimleri aldı. Yaşam Koçu ve NLP Uzmanı. Kişisel Gelişim konularında seminer ve atölyeler düzenlemektedir. Aynı zamanda maskaraa.com'da yazar olarak devam etmektedir.

Yorum yap