Etin Tazeliğini Nasıl Anlarız? – Maskaraa

Etin Tazeliğini Nasıl Anlarız?

Etin Tazeliğini Nasıl Anlarız

Türk mutfağının vazgeçilmezidir et ve et yemekleri. Sağlığımız açısından önemi fazla olan etin besin değeri de oldukça yüksektir. Kırmızı et, en önemli protein kaynakları arasında yer almaktadır. Bildiğiniz gibi et tüketme eksikliği sonunda bir çok hastalık kaçınılmaz oluyor. Yaşamsal faaliyetimizin sağlıklı devam edebilmesi için oldukça önemi bulunan etin tazeliğini nasıl anlarız hiç düşünmüş müydünüz? Bu yazımızda sağlığınız için önemli bilgilere değindik, beraber inceleyelim.

  RENGİNE BAKIN

Et seçiminizde ilk kıstasımız rengidir. Etin rengi hayvanların türüne, cinsine, beslenme şekline göre her ne kadar değişiklik gösterse de  uzmanlara göre taze etin rengi kırmızı ve  parlak olmalıdır. Mor ve siyaha yakın rengi olan etlerden mutlaka uzak durulmalıdır.

 Etin Tazeliğini Nasıl Anlarız
  DOKUSUNA BAKIN

Taze ve sağlıklı olan etin dokusu yumuşak ve hafif ıslak olmalıdır. Kuru veya çok ıslak dokuya sahip olan etler sağlıklı olmadığı vurgulanmaktadır.

  KOKUSUNA BAKIN

Bozulmuş ya da bozulmaya yüz tutmuş etlerde etin normal kokusunun yerine rahatsız edici ağır koku olacaktır. Bu şekilde olan etlerden uzak durmanız gerekir.

  ETİN DURUŞUNA BAKIN

Kendini salmış etlerden uzak durmak faydalı olacaktır. Bunun yerine daha toplu etler tercih edilmelidir. Ayrıca etin yağ dokusunun  ince ve sık olmasına dikkat edin.

Etin Tazeliğini Nasıl Anlarız
Gördüğümüz gibi et seçimi pazardan domates patates seçmeye benzemez. Etleri temiz ortamda muhafaza eden, hijyenik kasapları tercih etmelisiniz. Aksi durumda bakterilerle kaplanmış etleri tercih etmiş olursunuz ki buda sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Fayda görmeniz umuduyla.

Yazar hakkında

Alev Coşkun

Alev Coşkun

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun. E-ticaret ve Sosyal Medya Uzmanlığı yapıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap