Ev Dekorasyonunda Perde Seçim Önerileri – Maskaraa

Ev Dekorasyonunda Perde Seçim Önerileri

Perdeler evin en gösterişli eşyalarından biridir. Salon, oturma odası, yatak odası ve mutfak perdeleri birbirinden farklı olarak tercih edilebilir. Perdelerin hem yıkamada hem de kullanımda kolaylık sağlaması, ev hanımları için pratik olmalıdır. Geniş camlar için tercih edilen büyük perdelerin bakımı oldukça zahmetli olabilmektedir.

Salon için tercih edilecek olan perde renkleri ve modelleri mobilyalar ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Çok koyu renk mobilya tercih edenler perde seçiminde açık tonları tercih edebilirler.

Renkli salonlara sahip olan evlerde ise daha çok beyaz perdeler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra perdelerde renk uyumu oldukça önemlidir. Tüller gün içerisinde çok kullanıldığı için daha çabuk kirlenebilmektedir. Bunu göz önünde bulundurarak, son dönemlerde stor perdelerin kullanım alanı oldukça genişlemiştir. Çok klasik ve gösterişli mobilyalar tercih edilmiş olan evlerde, daha çok kadifemsi ve tok kumaşlarla fon perde oluşturulabilir.

Yatak odası perdeleri yatak odası takımının mobilyaları ile zıt tonlarda olabilir. Sadece perde değil, bu odada her eşya ve rengin zevke ve kişiye göre değişken olması gerekir. Çünkü kişinin en mahrem özel alanıdır. Bu bağlamda tasarım oldukça geniş yelpazede oluşturulabilir. Kişinin karakterine ve ruh haline göre seçimler yapılması en doğru tercih olacaktır. Gün ışığını az yansıtan güneşlikler veya otel odalarında da çok sık kullanılan kalın bir fon perde tercih edilerek, uyku keyfini zamansız kesebilecek ışıklardan uzak durulabilir.

yatak odasi
Çocuk odalarında son yıllarda desenli perdeler ilgi odağı olmaktadır. Çizgi film kahramanları ya da sevilen film karakterleri çocuk perdelerinde yerini almaktadır. Bunun yerine daha düz modeller tercih edenler ise renkli stor perde seçeneklerini kullanmaktadırlar. Çocuk odası perdelerinde genellikle diğer eşyalarla uyum çok da aranmaz. Çünkü çocukların özgür ruhunu en rahat yansıttıkları yer kendi odaları olmalıdır. Uyum, düzen gibi konuların çocukların yaratıcılıklarının ve oyunlarının önüne geçmemelidir.

cocuk odasi
Mutfak perdeleri genellikle yemek kokusundan dolayı en sık kirlenen perdelerden biri olduğu için yıkaması kolay ve kullanışlı perdeler tercih edilmektedir. Açılıp kapanabilen, stor veya zebra stor perdelerin daha rahat temizlenmesinden dolayı bu alanda tül perde tercihi çok az olmaktadır. Mutfak perdelerinin desenleri ve renkleri de mutfağa hakim olan renkler yerine daha düz ve açık tonlar tercih edildiğinde göze daha hoş gelen bir görüntü elde edilebilir.

Sık aralıklarla perdelerin yıkanması kumaşa ya da tüle zarar vermektedir. Bu yüzden evdeki perde dekorasyonunda kullanımı ve temizliği kolay olan perdelerin tercih edilmesi önerilmektedir. Teknolojinin de gelişmesiyle, son zamanlarda ortaya çıkmış olan kendi kendini temizleyebilen perdeler oldukça yaygınlaşmıştır. Bu öneriler göz önüne alındığında, evinizin perdelerini artık daha rahat seçip, dekore edebilmenizi diliyoruz.

Yazar hakkında

Melis Ülgen

Melis Ülgen

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu. Moda Giyim öğretmeni. Meb'e bağlı okullarda Moda tasarım ve Dekoratif ev tekstili dersleri verdi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap