Fatih’in Mirası, İstanbul’un Kırmızı Okulu! – Maskaraa

Fatih’in Mirası, İstanbul’un Kırmızı Okulu!

kırmızı okul

İstanbul’un en eski semtlerinden olan Balat’a yolunuz düşmediyse bir sonra ki geziniz mutlaka Balat olmalı. Balat’ı görmeden İstanbul’u anlayamaz  onu yaşayamazsınız. Yaşadığımız şehir İstanbul ise tarihin sürprizleriyle karşılaşmak an meselesi; Balat’ta sürprizlerle dolu bir semttir keşfedilmeyi bekler. Balat’ın sokaklarında gezinirken Fener’de bulunan sancaktar yokuşuna doğru yöneldiğiniz de harabe gibi görünen evleri inceleyip ilerlerlerken yokuşun artan yoğunluğu ile karşınıza muhteşem rengi ve mimarisi ile sizi Özel Fener Rum Lisesi ve İlkokulu karşılar. İstanbul’un en eski eserlerinden olan bu tarihi değer aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in bize mirasıdır ve bir nevi hoşgörünün ve saygının temsilidir.

balat
görsel kaynak: seyahatimgeldi

İstanbul’un Fethi‘inden sonra Bizans halkı farklı ülkelere sığınmış ve yaşadıkları yerleri terk etmiştir. Fatih Sultan Mehmet ise farklı ülkelere sığınan farklı inançlara sahip olan fetihten sonra yerlerini terkeden İstanbulluları dönmeleri için çağrıda bulunmuş ve onların inançlarına da eğitimlerine de saygılı ve hoşgörülü olunacağına dair açıklama yapmıştır. Bu yüzdendir ki Fatih’in mirası olarakta anılır.

Haliç
görsel kaynak: istanbulucuyorum

Haliç sırtlarından görünen bu eser kırmızı bir şatoyu andırır. Bu sebepten genelde hepimiz buranın bir kilise olabilme ihtimalini düşünebiliriz. Çünkü Marsilya’dan getirilen kızıl taşları ve mimarisi ile adeta sizi başka zamanlara götürür. 1454 yılında adı “Fener Rum Mekteb-i Kebiri” olarak değiştirilen okul da Osmanlı Devleti’nin önemli mevkilerinde görev almış insanlar burada eğitim görmüştür. Günümüzde öğrencileri giderek azalsa da bu kırmızı okul 564 yıldır eğitimine devam etmektedir.

İstanbul’un harabe görünen semtlerinden gibi gözükse de tarihi dokusu bozulmamış kısa sürelide olsa yaşadığınız yerlerden sizi başka hayatlar, eski zamanlara götürür ve yaşanmışlıkların izlerini gördüğünüz bu semtte Ermeni, Rum, Musevi ve Müslüman ayırt etmeden yaşamanın havasını solumakla kalmayıp hem geçmişi, hem de geleceği yaşarsınız.

Yazar hakkında

İstanbul Aşığı

İstanbul Aşığı

Yorum yap