Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Gebelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

gebelikte gorulen hastaliklar

Tüm annelerimiz gebeliğinde bebeklerini sağlıklı kucaklarına almak için heyecanla gün sayarlar. Bazı annelerimiz sağlıklı çocuk dünyaya getirirken bazen de ortaya çıkan rahatsızlıklar annelerimizin gebeliğinin normal sürecini tehlikeye sokabilir. Bu tehlikeli durumlar nelerdir, gelin birlikte inceleyelim.

Rh Uyuşmazlığı

Annenin kanı Rh (-) babanın kanı Rh (+) olduğu durumlarda fetüsün Rh (+) olması sonucunda uyuşmazlık ortaya çıkar. Fetüsün kanı annenin kanı ile temas etmesi sonucunda annenin kanında antikorlar, fetüsün alyuvarlarını parçalar. Bebekte alyuvarlar parçalanması nedeniyle doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde patolojik sarılık ortaya çıkabilir. Uyuşmazlık sonucu gerekli tedbirler alınmazsa fetüs doğumunda önce ya da doğumundan sonra ilk 7 gün içinde ciddi sonuçlara yol açabilir.

rh
Röntgen

Gebelik evresinde anne adaylarının vücuduna uygulanan röntgen ışınları bebekte çok önemli problemlere neden olabilir. Gebeliğin ilk 3 aynında organ oluşumu döneminde röntgen ışınlarına maruz kalma, bebek de şekil bozukluğu, sakatlık, zekâ geriliği gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bu tür ortamlardan uzak durulması gereklidir.

hamilelikte rontgen cekimi zararlimi
İlaç Kullanımı

Gebeliğinizin ilk 3 ay içerisinde kesinlikle doktora danışmadan hiçbir ilaç kullanmamanız gerekir. Organ oluşumu döneminde alınan ilaçlar bebeklerde sakatlıklara neden olabilir.

hamilelikte ilac kullanimi
Sigara ve Alkol Kullanımı

Sigara içen anne nikotin denilen zararlı madde plasenta yoluyla bebeğe geçer. Erken doğuma, düşük ağırlıklı doğuma neden olabilir. Alkol aşırı miktarda alındığı zaman dolaşım yoluyla bebeğe geçmesi durumunda zararlı etkiler doğurabilir.

hamilelikte sigara kullanimi
Annenin Yaşı ve Doğum Sayısı

Bir kadının hem bebeğin hem kendi sağlığı açısından güvenli ve sağlıklı doğum yapacak yaşlar (18-35) yaşları arasındadır. 18 yaşından küçük ve 35 yaşında büyük gebeler doktor tarafından düzenli olarak izlenilmelidir.

dogum sayisi
Gebelik Süresinin Uzaması

Gebeliğin normal süresi 40 haftadır. Bu süreyi 1 hafta veya daha fazla geçiren bebekler de postmatüre bebek denir. Postmatüre bebeklerin görünümü 1-3 haftalık bebeklere benzer. Plesantanın yetersiz çalışması, bebeğin anne karnında duruş şekli sayılabilir. Beklenen doğum tarihi 7 gün doğum sürecini aşan bebeklerin durumunda, plesenta yetmezliğine bağlı uterus içi bebek ölüm riski olabilir. Doğumdan sonraki ilk 7 günde bebek ölümleri fazladır. Beklenen doğum tarihi 5 günü aşan gebenin doğum sancıları suni olarak başlatılmalı ya da bebek sezaryenle alınmalıdır.

gebelik suresinin uzamasi
Erken Doğum

Erken doğumun olabilecek nedenleri; uterus şekil bozukluğunda, annenin beslenme bozukluğu durumda, anemi, doğum öncesin kanamalar olmuşsa, aşırı yorulduğunuzda ve sigara içtiğinizde, annenin karnına dıştan travma olmuşsa erken doğum meydana gelme olasılığı yüksektir. Erken doğan bebekler ise enfeksiyonlara karşı korunmak için kuvöze alınır.

erken dogum
Kanamalar

Gebelikte kanama, normal gebelik süresince hiç kanama olmaz. Kanama olması anormal bir durum olup tehlikelidir. Gebeliğin ilk yarısında görülen kanamaların nedenleri düşük, dış gebelik ya da serviks ya da vajinadaki yaralardır. Gebeliğin son aylarında görülen kanamalar plesantayla ilgili bozukluklardan kaynaklanır. Gebelikte kanama olduğu durumlarda hemen doktorunuza gidilmelidir.

hamilelikte kanama
Yukarıdaki maddeleri incelediğimize göre kendinizi ve bebeğinizi nasıl korumanız gerektiğini, tehlikeli durumlarda nasıl önlem alacağınızı artık biliyorsunuz. Umarım tüm anne adaylarımız bebeklerini ve kendilerini tehlikeye sokmadan heyecanla beklediği bebeklerini sağlıklı bir şeklide kucağına alırlar. Sağlıkla kalın. 🙂

Burada yazılanlar sadece bilgi amaçlı olup, olası bir durumda doktorunuza başvurmanız hem kendiniz hem de bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır.

Yazar hakkında

Hazel Çalışkan

Okan Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü mezunu. İstanbul'da yaşıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap