Hayatımızın En Önemli 280 Günü: Gebelik Evresi – Maskaraa

Hayatımızın En Önemli 280 Günü: Gebelik Evresi

gebelik evresi

Gebelik muhakkak ki her kadının yaşadığı hayatlarının en önemli 280 günü. Bizde bu kocaman 280 günde sizleri tek bırakmamak için birlikte vakit geçirmek istiyoruz. Karnınızın içinde gelişmekte olan bebeğinizi nasıl daha sağlıklı ve daha bilinçli büyütebilirsiniz? Doğumdan sonraki evreler nelerdir? Annelerimiz bu dönemlerde nelere dikkat etmelidir? gibi konular ve daha bir çok konu yazılarımızla sizlerin hem yanında olmak hem de bilinçlendirmek istiyoruz.

Gebeliğin Belirtileri Nelerdir?

Beklenen Adetinizin Gecikmesi

adet gecikmesi
görsel kaynak: kadirsavan

Bulantı Veya Kusma

bulanti kusmaAşerme

aserme
görsel kaynak: nasilkolay

Vücudunuzda Görülen Değişimler

vücutta değişmeler
görsel kaynak: parksima

Kilonuzun Değişimi

Vücudunuzda Görülen Değişiklikler Nelerdir?

  1. Üreme Organlarınızda Değişmeler: Gebeliğiniz sırasında vajinanız ödemli olduğu için büyümüş olabilir. Rengi koyulaşabilir ve akıntınız çoğalabilir.
  2. Göğüslerinizde Değişiklik: Gebeliğinizin ilk haftalarında göğsünüz dolgun, ağrılı ve hassas olabilir. Göğüs uçlarınız büyüyebilir ve çevresi koyu renk alabilir.
  3. Üriner Sisteminizde Değişmeler: Sık sık idrara çıkabilirsiniz.
  4. Cildinizde Değişiklikler: Gebelik sırasında bazı kadınlarımızda cildinde kahverengi lekeler çıkar ama doğumdan sonra kaybolur. Bazen de kalçalarınızda, karnınızda, meme uçlarınızda beyaz çatlaklar oluşabilir.
  5. Gebeliğiniz de Kilo Durumu: Gebeliğinizin evrelerinde 9-12 kilo almak normaldir. Beslenirken sebze ve meyve yemeniz daha sağlıklı olacaktır. Eğer ödeminiz varsa tuzu azaltmanız sizin için daha sağlıklı olabilir.

Gebeliğin Kesin Belirtileri Nelerdir?

Gebelik testinizin pozitif çıkması

gebelik testi
görsel kaynak: yenianneyim

Ultrasonla bebeğinizin tespiti

ultrasonda gebelik
görsel kaynak: serkanoral

Bebeğin hareketleri anne tarafından hissedilmesi

hamilelik
Bebeğinizin kalp sesini duyabilmeniz

bebeklerde kalp atisi ne zaman duyulur
Artık gebeliğiniz kesinleşmiş ve gebe olduğunuzu gerekli testler ve doktor kontrolü sonucu öğrendiyseniz içinizde yaşanan tarifsiz heyecan, mutluluk gibi birçok duygu karmaşası yaşamanız olasıdır. Arkanıza yaslanın ve kendinizi macera dolu fantastik filmin içinde bulup hayatınızın 280 günlük rolünü yaşamaya hazır olun. 🙂

Yazar hakkında

Hazel Çalışkan

Hazel Çalışkan

Okan Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümü mezunu. İstanbul'da yaşıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

2 yorum

Yorum yap