Karbonhidrat Nedir? Ne İşe Yarar? – Maskaraa

Karbonhidrat Nedir? Ne İşe Yarar?

karbonhidrat nedir

Karbonhidratlar enerji sağlayan besin ögelerinden biridir. Besinlerde en çok bulunan besin ögelerinden birisi karbonhidratlardır. Daha anlaşılabilir ifadeyle ise, hücrelerimizin ana enerji kaynağıdır. Vücudumuz, harcadığı enerjinin büyük bir kısmını, karbonhidrattan karşılar. Vücut bu sayede enerji için proteine dokunmaz ve bu da kas kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Günde Ne Kadar Karbonhidrat Almalıyız?

Günlük alınması gereken karbonhidrat miktarı; bireyin yaşı, kilosu, boyu, sağlık durumu gibi özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Normal diyetle beslenen yetişkin bireylerde günlük alınan enerjinin %55-60’ı  karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Bu durumda en doğru yol, bireylerin karbonhidrat tüketim miktarının bir diyetisyen tarafından hesaplanmasıdır.

karbonhidrat nedir
Karbonhidrat Hangi Besinlerde Bulunur?

Yapısında karbonhidrat olan besinlerden bazıları şunlardır;

  • Bal
  • Pekmez
  • Süt
  • Tahıllar
  • Kuru baklagiller
  • Patates
  • Yağlı tohumlar
  • Meyveler
  • Sebzeler
  • Şekerler ve şeker ile yapılmış besinler.

Karbonhidratları iki kategoride inceleyebiliriz. Bunlar basit ve kompleks karbonhidratlardır.

Basit Karbonhidratlar

Basit karbonhidratlar kolay sindirilir. Ayrıca hızlıca kana karışıp, kan şekerini birden yükseltirler. Bal, reçel, şeker, sütlü tatlılar, şerbetli tatlılar, beyaz undan yapılmış besinler, pirinç gibi besinler kan şekerimizi birden yükseltirler. Bu da obezite ve kronik hastalıklara yakalanma riskini artırabilir. Aynı zamanda basit karbonhidratlar, kompleks karbonhidratlara göre kan şekerinin daha hızlı düşmesine neden olur. Bu da tokluk süresini kısaltır ve çabuk acıkmaya neden olur.

Basit karbonhidratlardan mümkün oldukça uzak durmalı, karbonhidrat gereksinimimizi kompleks karbonhidratlardan karşılamaya çalışmalıyız.

Kompleks Karbonhidratlar

Kompleks karbonhidratların sindirimi basit karbonhidratlara göre biraz daha zordur. Yavaş emilirler. Bu nedenle kan şekerini birden yükseltmezler. Kuru baklagiller, tahıllar ve tahıllar ile yapılmış besinler (tam buğday ekmeği gibi) kompleks karbonhidratlardır.

karbonhidrat nedir
Birey, tüketmesi gereken günlük karbonhidrat miktarını mümkün olduğunca kompleks karbonhidratlardan karşılamalıdır. Daha sağlıklı beslenme bilinci kazanabilmek için günlük beslenmede basit karbonhidratların yerini kompleks karbonhidratlar almalıdır.

Yeterli karbonhidrat tüketimi ve karbonhidrat seçiminin beslenmemizde çok önemli bir rolü olduğu unutulmamalıdır. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise bir doktora, sonrasında bir diyetisyene başvurmalısınız.

Sağlıklı günler.

Yazar hakkında

Esin Karagöz

Esin Karagöz

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da Sağlık & Beslenme kategorisinde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap