Kendinizi İyi Hissettirecek 7 Basit Esneme Hareketi – Maskaraa

Kendinizi İyi Hissettirecek 7 Basit Esneme Hareketi

esneme hareketleri

Gününüzün çoğunu bilgisayar başında çalışarak ve akşamlarınızı telefonunuzda gezinerek geçirirseniz boynunuzda, sırtınızda ve kollarınızdaki ağrılar bir sorun haline gelebilir. Sedanter bir yaşam tarzı sağlığınıza çok fazla zarar verir; kaslarınız sertleşebilir, uyuşma yaşayabilir ve karıncalanma hissi düzenli olarak ortaya çıkabilir. Biz de maskaraa ailesi olarak okuyucularımızın bu konuda dikkatini çekmek istiyoruz! Sizler için boyun, sırt ve kollarda, ağrı ve sertliği rahatlatmak için bazı egzersizler seçtik.

boyun ve omuz egzersizi

Bilgisayarda uzun süre çalışmak boyun ve omuzlarda gerginliğe neden olur. Sonuç olarak kas ve kemiklerde ağrı görülür. Bu gerçekten ciddi bir sorundur. Araştırmalara göre İngiltere’de geçen yıl boyunca, 30 milyon kişi boyun ağrısı şikayeti nedeniyle hastaneye gitmiştir. Boyundaki sıkışan sinirler ve kan damarları görme bozukluğuna veya baş ağrısına neden olabilir.

boyun ve omuz egzersizi

Boyun ve omuz germe: Bir elinizle bir kapıya yaslanın, başınızı indirin ve çenenizle diğer omzunuza ulaşmaya çalışın, sonra nötre dönün. 10 kez bu hareketi yapın. Çok zorlamayın. Kaslarda hoş bir sıcaklık hissetmeniz gerekiyor. Ardından, diğer kol ile tekrarlayın.

boyun ve omuz egzersizi

Ağrı ve gerginliği gidermek: Duvara sırtınızı dayayarak dik durun. Omuzlarınızı indirin. Kollarınızı yanlara doğru gerin ve 10 kez bu egzersizi yapın. Bu egzersiz sırasında kollar duvara dokunmalıdır.

bilek agrilari

Klavyenin ve farenin yanlış konumlandırılması ve her zaman bir akıllı telefon tutma alışkanlığı bilekte karıncalanma ve ağrıya neden olabilir. Bu belirtileri ve bu hoş olmayan hisleri görmezden gelirseniz, ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Ancak gerginliği gidermek ve başlamadan önce bu hastalığı önlemek için yapabileceğiniz egzersizler var;

ofis ortami egzersizleri

Elleriniz için 2 topa ihtiyacınız olacak. İş günü boyunca topları kullanın. Bu egzersiz eklemlerinizin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

ofis ortami egzersizleri

Kendi bileğinizi alın ve kolunuzu sabit tutarken elinizle daireler çizerek 10 yuvarlak hareket yapın. Diğer bileğiniz için de bu hareketi tekrarlayın. Sağ elinizdeki işaret parmağını sol elinizdeki işaret parmağıyla bağlayın ve çekin. Aynı hareketi iki elin her parmağı için tekrarlayın.

sirt ve kalca egzersizi

Alt sırtta ağrı ve bacaklarda ağırlık yaşlandığınız anlamına gelmez. Belki sedanter yaşam tarzınız ya da çok az hareketiniz vardır. Birkaç saat boyunca oturmak siyatiğe yol açabilir. Kalçalarınızdan ayaklarınıza kadar uzanan siyatik siniriniz tahriş olduğunda görülen bir durumdur. Ciddi bir sorunun veya olumsuz bir kozmetik sonucun gelişmesini önlemek için basit germe egzersizleri yapabilirsiniz. Bu egzersizler kan dolaşımınızı artırarak sağlıklı ve güzel hissettirecektir.

ofis ortami egzersizleri

Bir sandalyenin kenarında oturun ve tek bacağınızı olabildiğince gerin. Vücudunuzu yavaşça bacağınıza doğru bükün. Aşırıya kaçmayın: ağrı veya gerginlik hissetmemeniz gerekir. 5-10 kez yapın ve diğer bacağınızla tekrarlayın. Bu germe egzersizi, alt sırt ve kalçadaki gerginliği hafifletmenize yardımcı olacaktır.

ev ortami icin egzersiz

Sırt üstü yatın ve boynunuzun altına bir yastık veya battaniye koyun. Sağ dizinizi bükün ve sol ayak bileğinizi üstüne koyun. Sol ayak sağ bacağın dizinin hemen üstünde olmalıdır. Ellerinizi sağ uyluğun arkasına tutun ve çekin. Ellerinizi uyluğun etrafına koyamıyorsanız, havlu kullanabilirsiniz. Kalçalarınızı kaldırmayın ve 20-30 saniye boyunca bu pozisyonda kalmaya çalışın. 2 set yapın ve sonra diğer bacağa geçin.

NOT: Burada anlatılanlar bilgilendirme amaçlıdır. Olası bir durumda lütfen doktorunuza başvurun.

Kaynak: Brightside

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Vuslat İnanlı

Vuslat İnanlı

Acıbadem Üniversitesi Anestezi bölümü mezunu. ASG’de anestezi teknikeri olarak çalışmakta. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazarlık yapmaktadır.

Yorum yap