Kış Aylarında İçinizi Isıtacak Bitki Çayları – Maskaraa

Kış Aylarında İçinizi Isıtacak Bitki Çayları

bitki caylari

Havaların aniden soğumasıyla birlikte birçok hastalık kapımızı çalmaya başladı ya da çok yakında çalmaya başlayacak; malum önümüz kış. Kiminiz evin sorumluluğunu üstlenmiş, kiminiz yoğun iş temposunda, kiminiz de benim gibi vize haftasında ve bu yoğunluk arasında “tam da sen eksiktin” dedirtecek gribal hastalık başlangıçlarını, vücuttaki kırgınlık ve halsizliği nasıl atlatacağız diyorsanız işte tam bu noktada sizlere okulda, evde, çalışırken, kitap okurken hem içinizi ısıtacak hem de mucizevi özellikleriyle şifa kaynağınız olacak bitki çaylarından bahsetmek istiyorum.

Papatya Çayı

Papatya çayı ile yapacağınız gargara soğuk hava sonucu kuruyup, kızaran boğazınıza iyi gelecektir. Eğer sabahları mide bulantısı yaşıyorsanız, bulantınızı hafifletecektir. Kış soğuklarının dayanılmaz baş ağrılarına, sinüzit ağrılarına karşı oldukça etkilidir ve kadınların regl dönemindeki sancılarını yatıştırmak için birebirdir. Gerginliğinizi ve stresinizi de antidepresan misali azaltacaktır.

papatya cayi
görsel kaynak: unsplash

Yalnız unutmamak gerekiyor papatya alerjen yapıda bir bitkidir. Tüketilmeden önce kişinin herhangi bir alerjik rahatsızlığı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Rahim uyarıcı etkisi olduğundan hamileler tarafından tüketilmemelidir. Kanama ve pıhtılaşma bozuklukları olan kişilerin papatya çayı kullanmamaları uzmanlar tarafından belirtilmiştir.

Zencefilli Bal

Hakiki bal, zencefil ve limonla hazırlayacağınız bu çay vücudunuzu dinç tutarak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Dilerseniz çayınızın içine dilimlenmiş portakal ve çubuk tarçın ilave edebilirsiniz. Tavsiye ederim. 🙂 Dede gibi öksürmenize neden olan balgama karşı etkili bir sökücüdür. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi geldiği de bilinmektedir.

zencefil
görsel kaynak: unsplash

Ihlamur

Tatlandırmak için bal ve limon ilave edebilirsiniz. Gribe iyi gelir veya gripten korur. Ayrıca nefes açıcı özelliği vardır ve vücut direncini arttırır. Ihlamurun direkt bir zararı yoktur belki ama geç saatlerde içilmesi uykunuzu kaçırabilir. 🙂

ihlamur cayi
görsel kaynak: unsplash

Kuşburnu Çayı

C vitamini içerdiği gibi kanser hastalarına tavsiye edilir. 50-55 yaşındaki yetişkinlerde sıklıkla görülen diz ağrısının sebebi sıvı kaybıdır. Dizlerdeki sıvı kaybına ve baldır ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

kusburnu
görsel kaynak: unsplash

Umarım sizlerle paylaştığım bu bilgileri faydalı bulmuşsunuzdur. Unutmamak gerekiyor ki burada anlattıklarım bilgi amaçlı olup kullanılmadan önce uzmanlardan tavsiye alınması gerekir. Çayınızda balınız limonunuz bol olsun ama bardak sayınız kararınca olsun ne de olsa herşeyin fazlası zarar. Kışın, soğuğun, kar manzarasının tadını sağlıkla çıkarmanız dileğiyle.

görsel kaynak: unsplash

Yazar hakkında

Ege Naz Ürer

Ege Naz Ürer

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe bölümü 3. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

5 yorum

Yorum yap