Kış Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Kış Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

mevsimsel depresyon nedir

Kış depresyonu bazı kaynaklarda mevsimsel affektif bozukluk olarak tanımlansa da üzerinde fazla durulmaz. Peki kış depresyonu nedir? Kış depresyonu belirtileri nelerdir? Kış depresyonu nasıl geçer? Aslında buradaki mod düşüklüğü gerçek bir depresyon değildir. Yazın renkli enerjisinden sonra gelen baskın, sıkıcı ve soğuk havalardan kaynaklı mod düşüklüğümüzü bazen depresyonla karıştırabiliriz. Oysa daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi depresyon hafife alınmayacak bir kavramdır. Peki kışın gelmesiyle modumuz nasıl düşebilir ve kış depresyonunun belirtileri neler olabilir?

Kış depresyonu nedenleri

Yaz enerjisinden sonra işlere, günlük hayatın yoğunluğuna odaklanamama, güneş enerjisi yoluyla vücuda D vitamini alınır ve D vitaminini işlevlerinden biri serotonin hormonunu artırmaktır. Serotonin hormonu eksikliği de depresyonun en önemli nedenlerindendir. Bu nedenle kış aylarında depresyon görülme sıklığı daha fazladır.

Kış depresyonu

Kış depresyonu belirtileri nelerdir?

  • Günlük işlere odaklanmada güçlük
  • Karbonhidrat oranı yüksek besinleri tüketme isteğinin artması (bunun nedeni düşen serotonin hormonundan kaynaklıdır)
  • Uyku kalitesinin düşmesi ve sabahları dinlenmemiş olarak uyanmak
  • Unutkanlık
  • Günlük aktivitelerin artık eskisi kadar keyif vermemesi

Fakat bu yukarıdaki semptomları kronik depresyonla karıştırmamalıyız. Depresyona meyilli bireylerde kışın depresyon görülme olasılığı daha yüksektir. Bu semptomlar 15 günden fazla sürerse bir uzmana başvurulmalıdır.

Kış depresyonundan kurtulma yolları

Fototerapi adı verilen ışık tedavisi eğer gerçek bir kış depresyonu söz konusuysa oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Bunun dışında kendi kendimize yapılabilecek ufak tefek şeyler modumuzun yükselmesini sağlayabilir. Karbonhidratların içinde serotonin hormonu vardır fakat fazla tüketilmesi de kilo artışı yapacağı için sağlıklı beslenmek kış depresyonuyla baş etmede en önemli etkendir. Yani çok fazla çikolata yemeyin. Düzenli spor yapmak beyindeki serotonin seviyesini artırır; bu yüzden depresyonla baş etmede oldukça faydalıdır. Uyku alışkanlığınızın düzene girmesi de depresyon riskini azaltır. Son olarak da dolabınızdaki siyah renkli kıyafetleri azaltmak da yararlı olabilir.

ÖNEMLİ: Burada anlatılanların bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmayın. Olası durumlarda lütfen bir uzmana başvurunuz.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

İpek Erol

Yorum yap