Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın 4 Yolu – Maskaraa

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın 4 Yolu

kitap okuma alışkanlığı kazanma yolları

Kitap okumak sanırım herkese çok farklı şeyler çağrıştırıyordur. Kimine göre ceza, kimine göre ne gerek var, kimine ise vazgeçilmez, hayatın içinden hatta tam da ortasından bir parça. Evet çoğu uzmanında dediği gibi kitap okuma alışkanlığı çocukken kazanılır. Ama ben büyüdüm, böyle bir alışkanlığım hiç olmadı dememek gerek. Çünkü bazen okuduğunuz bir kitap, ya da yeni keşfettiğiniz bir yazar size okuma aşkı aşılayıp kitap okumayı sevdirebilir. Bende sizlerle naçizane nasıl kitap okuma alışkanlığı kazanılır bazı tüyolar paylaşacağım.

  İLGİNİZİ ÇEKEN KİTAP TÜRÜNÜ BELİRLEYİN

Herkes her tür kitaptan hoşlanacak gibi bir kural yoktur. Kimi yalnızca aşk romanlarını, kimi polisiye, kimi de bilim kurgudan hoşlanır.  Bu nedenle kişi öncelikle kendi ilgisinin ne tür kitaplarda olduğunu belirlemelidir. Peki bunu nasıl yaparız? Cevabı çok basit: Dene-yanıl yöntemi ile.  Diyelim ki bir kitaba başladınız, kitabın konusu Polisiye. Fakat ortalarına gelmenize rağmen  sizi sarmadı ve konunun içinde kaybolmadınız. O zaman o kitabı bırakın. Eğer bırakmaz istemeye istemeye devam edersiniz kitap okumaktan soğuyabilirsiniz. Farklı türde bir kitap alıp devam edin, böylece ilginizi çeken, sizi olayın içine alıp zamanın nasıl geçtiğini unutturan kitabı bulmuş olursunuz.

  KÜTÜPHANEYE ÜYE OLUN

Herkesin evinde mutlaka kendine ait bir kütüphanesi (kitaplığı) olması gerekir. Fakat kimse gerçek bir halk kütüphanesi kadar zengin içeriğe sahip olamaz. Kütüphaneye üye olmak size hem çok farklı kitap türleri sunacak hem de okuma alışkanlığınızı pekiştirip sizi disiplinize edecektir. Çünkü kütüphaneden ödünç alınan kitapların teslim süreleri vardır. Bu süreyi aşmamak ama kitabı da bitirmek için her gün belirli bir rutinde kitap okumanız gerekir. Bu sizin okumanızı ve kavramanızı da hızlandırır. Sorumluluk bilinci aşılar. Gidip üye olmasanız bile o ortamı solumanızı tavsiye ederim.

  YANINIZDA MUTLAKA KİTAP TAŞIYIN

Her gün çantamızda bir sürü gereksiz şey taşıyoruz. Telefonlarımızın şarj aletlerini, yedek bataryalarını unutmuyoruz. Bu alışkanlığımıza yanımızda kitap taşımayı da eklesek fena olmaz. Okula giderken, pikniğe veya aile ziyaretindeyken mutlaka yanımıza kitabımızı alalım. O gün okuyamasakta bir gün mutlaka okuruz. Sonuçta yanımıza aldığımız her şeyi her gün kullanmıyoruz.

  OKUDUĞUNUZ KİTAPLARIN LİSTESİNİ TUTUN

Son madde sizi kitap okumaya daha çok teşvik edecektir diye düşünüyorum. Çünkü, okuyup bitirdiğiniz kitapların isimlerini ve yazarlarını bir liste de toplamanız arkaya dönüp baktığınızda size ne kadar çok okumuşum, isimlerini gördüğünüzde şu kitapta bu duyguyu çok yoğun hissetmiştim dedirtecek ve sizi okumaya daha fazla yönlendirecektir.

Okuma ihtiyacınızın tutuşması dileğiyle…

Yazar hakkında

Merve Günaydın

Merve Günaydın

Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünde modelistlik okuyor, Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

e-posta: mergnyd@outlook.com

Yorum yap