Kıyamete Kadar Yıkılmayacak Camii Keşfedin!

Kıyamete Kadar Yıkılmayacak Camii Keşfedin!

suleymaniye camii

İstanbul’un şifresini çözmek için asırlara meydan okuyan eserleri tanımakla başlayabiliriz. Hem manevi yönümüzü geliştirecek hem de bizi yüzyıllar öncesine götürecektir. Çoğu İstanbul’da yaşayanların gidip görmediği gitmiş olsa bile tarihi hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmadığı eserlerle dolu Dersaadet’in, en çok ziyaret edilen en önemli eserlerinden Süleymaniye Camii, hem en önemli kutsal mekanlardandır hem de İstanbul’un en önemli eserleri arasındadır. İstanbul da yaşayanlar kadar uzaktan İstanbulluların ziyaret ettiği mekanların başında gelir. Sadece ibadethane olmayan bu Camii’nin şifresini çözmek için kısa kısa ipuçları…

Süleymaniye Camii

1551-1558 yılları arasında büyük usta Mimar Sinan’nın kalfalık eseridir.  Adıyla, mimarisiyle, manzarasıyla, sırlarıyla ve maneviyatı ile İstanbul’a öyle yakışır ki… Süleymaniye  Camii Kanuni Sultan Süleyman döneminde yaptırılmış, mimarisi ile Osman Devletinin en önemli eserlerindendir. Süleymaniye sadece Camii değildir; kütüphane, hamam, medrese, imaret, dükkanlar ve hazire bulunmaktadır. Camii’nin 4 minaresi bulunur; bunun nedeni  Kanuni Sultan Süleyman’ın İstanbul’un Fethi’nden sonraki 4. Osmanlı Padişahı olması ve minarelerdeki 10 şerefe de İmparatorluğun 10. Padişahını simgelemektedir.

Süleymaniye Camii’si İstanbul’un ölmez eserlerinden biridir. Asırlardır dimdik ayakta duran Camii’nin yapılışında ki sırlar onu daha da muhteşem hala getirmektedir. Mimar Sinan’ın, camide yaptığı akustik çalışmaları ile ilgili ilginç bir hikaye de anlatılır. Camii’nin yapılışı olması gerektiğinden uzun sürmüştür.  Bu kadar uzun sürmesi  Kanuni Sultan Süleyman’ı rahatsız etmiş ve artık bitmesi gerektiğini istemiş ve araştırıp soruşturmaya başlamıştır. Bunu fırsata çevirmek isteyen bazı taraflar Mimar Sinan’ın işini aksattığını Camii’nin içinde nargile fokurdattığı ve keyif yaptığı dedikodusunu yaymışlardır. Bu söylentiler karşısında Kanuni Sultan Süleyman, Süleymaniye’ye gitme kararı alır ve gerçekten de söyledikleri gibi sinirli ses tonu ile “bu ne iştir” diye seslenir. Ve Mimar Sinan’dan hemen bir açıklama ister. Mimar Sinan’nın ise Kanuni’nin kızgınlıkla kendini izlediğini görünce nargilede tömbeki olmadığını, sadece su fokurdattığını anlattı. Usta mimar bu sayede camide sesin dağılışını gözlüyordu. Ünlü mimar mükemmel akustik için kubbeye ağızları açık 256 küp yerleştirdi. Zemine de sesi aksettiren tuğladan boşluklar açtı. Bu durum Mimar Sinan’ın ses mühendisi dehası olduğunuda göstermektedir.

  • Süleymaniye Camii Osmanlı İmparatorluğu’nun dört köşesinden malzemelerle yapıldı. Bu sayede Osmanlı’nın farklı uygarlıklara ve geniş bir coğrafyaya hükmettiği gösteriliyordu.
  • Dört halife için dört diyardan sütun biri Topkapı Sarayı’ndan, biri Fatih Kıztaşı’ndan, biri İskenderiye’den, diğeri de Lübnan’ın Baalbek şehrindeki Jüpiter Tapınağı’ndan getirilmişti.
  • Camii’nin aydınlatması için kullanılan mumların ve kandillerin isleri camiye zarar vermesin diyerek Mimar Sinan ilk defa bu cami için bir is odası tasarladı ve camideki tüm isi bu odaya toplayabildi. Toplanan bu isler ise mürekkep olarak bir çok fermanın ve mektubun kaleme alınmasında kullanıldı. Mürekkep o kadar özeldi ki; kağıt komple yok edilmeden silinmesi mümkün değildi.
  • Mimar Sinan haşere, akrep ve böceklere karşın önlem olarak avizelerin ortasına deve kuşu yumurtaları yerleştirmiştir.

Mimar Sinan’ın kendi deyimi ile kıyamete kadar yıkılmayacak olan Camii’yi yakından keşfedin ve  Dünya’nın en iyi mimarlarından olan Mimar Sinan Paşa’nın, Kanuni Sultan Süleyman ve sevgili eşi Hürrem’in türbelerini de ziyaret edebilirsiniz.

Yazar hakkında

İstanbul Aşığı

Yorum yap