Kokunun Hayatımızdaki Önemi – Maskaraa

Kokunun Hayatımızdaki Önemi

Kokular bizleri önemli ya da önemsiz “an”lara, düne götürür ve asla unutulmazlar.
Şimdi sizlere genel olarak sevilen ve tercih edilen bazı kokulardan bahsetmek istiyorum. Belki de içlerinden biri sizi düne yolculuk yaptıran kokulardan bir tanesidir.

Lotus Çiçeği Kokusu

Çoğu toplumlarda ve mitolojide kutsal sayılan bu çiçeğin özelliklerinden kısaca bahsetmek istiyorum. Lotus çiçeği, çamurlu ve kirli alanlarda yaşamasına rağmen lotus en temiz çiçeklerden biridir. Yapraklarının üzerine toz konduğu zaman yapraklarını sallayarak tozları silkeler. Yağmur ormanlarında yetişen bu çiçek, yağmur damlalarının yapraklarına değmesiyle kendi kendini nazikçe temizler. Lotus çiçeğinin kokusu; stresi azaltır ve zihni temizler. Baş ağrısını azaltır.

lotus
Çikolata Kokusu

Çikolatanın mutlulukla bir ilgisi var! Evet, hepimiz çikolatanın özellikle de bitter çikolatanın serotonin yani mutluluk hormonu salgıladığını biliyoruz. Çikolata kararınca tüketildiğinde antidepresan etkisi gösteriyor, halsizlik gibi etkileri ortadan kaldırabiliyor. Ayrıca bitter çikolatanın beyin fonksiyonlarını çalıştırdığı da araştırmalarla kanıtlanmıştır.

cikolata
Kahve Kokusu

Sokakta yürürken bir kahvecinin önünden geçtiğinizde, hissettiğiniz o şeyi hatırlıyor musunuz? Kavrulmuş kahve çekirdeklerinin sokaklara yayıldığı o an; insana huzur, mutluluk ve sakinlik verir.

Kahve
Portakal Çiçeği Kokusu

Portakal çiçeğinin kokusu; huzuru, umudu anımsatır ve yaşama sevinci verir. Öfkeye, strese iyi gelir. Ayrıca bu koku, korkularınıza karşı da etkili bir kokudur diyebiliriz.

portakal
Yasemin Çiçeği Kokusu

Nazlı, narin görünüşlü bu çiçek duruluğun sembolüdür. Birçok şiire konu olan yasemin çiçeği, büyüleyen kokusuyla huzur verir. Sinir yatıştırıcı özelliği vardır. İnsanı rahatlatarak, zihindeki yorucu düşünceleri temizler.

yasemin kokusu
Vanilya Çiçeği Kokusu

Mutluluk hissi veren, eşsiz kokuya sahip olan bu koku, aynı zamanda vanilya çubuğu veya vanilya tozu olarak, pasta ve kek yapımlarında enfes bir aroma olarak kullanılır. Aynı zamanda rahatlatıcı etkiye sahip olan vanilya kokusu depresyona iyi geldiği söyleniyor. Parfüm olarak kullanımında ise erkeklerde etkileyici bir his uyandırır.

vanilya
görsel kaynak: unsplash.com

Yazar hakkında

Ege Naz Ürer

Ege Naz Ürer

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe bölümü 3. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap