Küçük Salonlar Nasıl Dekore Edilir? – Maskaraa

Küçük Salonlar Nasıl Dekore Edilir?

Modern yaşamın gerçeklerinden biri de evlerde eskisi kadar büyük ve geniş alana sahip salonların olmayışıdır. Ancak ev içinde en çok zamanın geçirildiği alanların başında salonlar gelir. İster iki odalı ister üç odalı ev olsun, salonlar genel olarak hep oturma odası ve yemek odası olarak kullanılmaktadır. Bütün bu ayrıntılar dikkate alınarak salonlara doğru dekorasyon yapılması çok daha önem kazanmaktadır. Salonlarda doğru dekorasyon tercihleri yapabilmek için bu konuya ilgi duyanlara yardımcı olacak öneriler aşağıda sıralanmıştır.

Minimal Tercihler Yapılmalı

Küçük hacimli mobilyalar tercih etmek büyük mobilyalara kıyasla çok akılcı bir tercih olur. Böylelikle çok daha fazla kullanım alanı yaratılmış olur. Özellikle oturma gurubu konusunda küçük metrekareli salonlarda L koltuk takımlarının tercih edilmesi çok fazla alan kazandıracaktır. Böylece hem salona modern bir etki katılmış olur hem de çok daha kullanışlı bir salon yaratılmış olur.

salon dekorasyon
Perdeler Kısa Tercih Edilmeli

Kat kat ve yere kadar uzanan perdeler salonda boğuk bir hava oluşturur. Daha modern bir etki yaratmak için oturma grubunu L şeklinde tercih etmek mantıklı seçimken, bu tarz kaba bir perde kullanmak istenen modern havayı yaratmayacaktır. Bu tür perdeler oturma grubuyla tezat oluşturur ve birbirini tamamlamaz. Bu nedenle modern bir etki yaratmak için perdeler kısa kesim olmalı veya stor perdeler kullanılmalıdır.

Aydınlatma Ürünleri Doğru Tercih Edilmeli

Daha ferah bir mekan algısı oluşturma konusunda aydınlatma elemanları önemli bir yer tutar. Özellikle yeterince ışık girmeyen salonlar açısından bu detay daha önemlidir. Salon yeteri oranda ışık alıyor olsa bile gene de ferah bir algı yaratmak ve salonu boğuculuktan kurtarmak gerekir. Bu sorunu çözme konusunda tavanlara gömme spot yaptırmak iyi bir tercih olacaktır. Bunun yanında abajurlar da salona olumlu hava katıp bir zenginlik getirecektir. Ancak küçük salonlara büyük abajurlar tercih edilmemeli ve aşağı çok fazla sarkan abajur yerine tavana yakın hatta tavana temas eden aydınlatma ürünleri tercih edilirse çok daha ferah bir etki yaratılacaktır ve salon küçülmemiş olacaktır.

Açık Renk Tercih Edilmeli

Duvarlarda kullanılacak boya mutlaka açık tonlara sahip olmalıdır ve alanı karanlık gösterecek renkler tercihe edilmemelidir. Beyaz, krem, açık bej ya da şampanya renklerinden biri tercih edilebilir. Küçük metrekareli salonlar asla bu renklerin dışına çıkarılmamalıdır. Yoksa küçük salon daha da küçük görünecektir. Bu nedenle koyu ve pastel renklerden uzak durmak gerekir.

salon dekorasyon
Elbette yukarıdaki önerilerin dışında başka dikkat edilmesi gereken detaylar da vardır. Mesela küçük salonlara gereğinden fazla aksesuar yerleştirilmemelidir. Salonun ortasında bulunan orta sehpadan vazgeçilebilir ve böylece salon çok daha kullanışlı bir hale bürünecektir. Yemek masası kullanmamak önemli bir çözüm olacak ve bu masanın kaplayacağı alanı kullanıma açmak önemli bir çözüm olacaktır. Misafir geldiğinde mutfaktan getirilecek açılır kapanır masa sayesinde bu sorun kolayca halledilebilir. Bu gibi pratik çözümler de geniş salon yaratma konusunda etkilidir.

Yukarıda açıklanan bilgiler ışığında küçük salonlar daha ferah ve daha büyük gösterilebilir ve böylece mekana farklı bir atmosfer getirilmiş olur.

Yazar hakkında

Melis Ülgen

Melis Ülgen

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu. Moda Giyim öğretmeni. Meb'e bağlı okullarda Moda tasarım ve Dekoratif ev tekstili dersleri verdi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap