Marleying Nedir?

Marleying Nedir?

marleying nedir

Bayramlar, yılbaşı, sevgililer günleri, özel günler arasında ilk aklımıza gelenler. Bugünlerde insanlar çoğunlukla sevdikleri kişilerle beraber olurlar. Bayramda tatile giden çiftler, yılbaşında baş başa yenen akşam yemekleri ya da sevgililer gününde birbirine alınan armağanlar hep bu güzel günlerin süsü gibidir.

Peki ya yalnızsak?

Marleying işte tam bu noktada ortaya çıkan bir durum. Özel günlerde geçmişe duyulan özlem, yalnızlık ya da yeniden deneme isteği sonucu eski sevgili ile iletişim kurma durumudur. Güzel bir zamanı paylaşma isteği, yalnız kalmama dürtüsü, nostalji hissi bu durumun tetikleyicilerindendir.

İngiltere’de yapılan ve 4000 kişinin katıldığı bir araştırmada her on kişiden birinin özel günlerde eski sevgililerini aradığı ortaya çıkmıştır. Bu araştırma sadece İngiltere’de yapılmış olsa bile tespiti genellemek mümkündür. Ülkemizde de benzeri durumların yaşandığı bir gerçektir.

Peki bu durumun adı neden Marleying?

Charles Dickens’ın sinemaya da uyarlanmış ünlü tiyatro oyunu A Chirstmas Carol’daki başkarakter Scrooge’ı bir Noel zamanı üç hayalet ziyaret eder. Bunlardan biri de ölen eski iş ortağı Jacop Marley’dir. Ve bu ziyaret sonrası Scrooge yeni bir yaşam tarzına sahip olur, adeta hayata yeniden başlar. İşte bu nedenle Marleying adını buradan alır ve bu durumun içerisinde yeniden başlama isteği hakimdir.

İnsanların içe döndükleri, kendilerini, yaşantılarını, durumlarını değerlendirdikleri yılbaşı gibi özel günler yeniden başlamak için gerçek fırsatlar sunar. Bunu değerlendirmesini bilenler de belki Scrooge gibi mutluluğu yakalayabilirler. Her ne kadar Marleying herkesçe tercih edilen bir durum olsa da mutluluk için özel günleri beklemeye gerek yok.

Yazar hakkında

Damla İzal

Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunu. Özel bir şirkette idari işler departmanında çalışıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap