Mevsim Meyveleri Nelerdir?

Mevsim Meyveleri Nelerdir?

mevsim meyveleri nelerdir

Rengarenk renkleri ve birbirinden güzel, farklı şekilleriyle meyveler yıllardır sofralarımızı süslüyor. Al benisi ve tadını bir köşeye bırakırsak yüksek vitamin, mineral ve antioksidan içeriği birçok meyvenin yadsınamaz özellikleri arasında.

Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketimi önerilen miktardır. Özellikle virüsle baş etmeye çalıştığımız bugünlerde bizim en iyi dostumuz olmalıdırlar. Renk renk, çeşit çeşit meyvelerimiz her mevsim sofralarımızı süslüyor ve artık çoğuna da her mevsim erişmek mümkün fakat mümkün oldurtmamaya çalışalım. Her meyveyi mevsiminde ve taptaze yemeye; vitamininden, mineralinden zamanında ve en iyi şekilde yararlanmaya çalışalım. Her zaman doğal ve sağlıklı beslenmek ilk kuralımız olsun.

mevsim meyveleri nelerdir

Meyve tüketimi hakkında özellikle dikkat etmemiz gereken bir hususa değinmek istiyorum. Meyve suları genelde tüketmeyi sevdiğimiz, özellikle annelerin çocuklarda da çok kullandığı bir ürün grubu fakat meyve suları hazırlanırken meyveden maksimum düzeyde yararlanamıyoruz. Meyvenin suyunu arttırmak isterken meyvenin porsiyonunu da arttırmış oluyoruz ve bunun da sağlıklı olduğunu düşünmek bizleri çok büyük bir yanlışa götürüyor çünkü meyve porsiyonunu arttırdıkça vücuda çok fazla şeker yüklemesi yapıyor ve meyvenin posasından yararlanamamış veya minimum düzeyde yararlanmış oluyoruz. Peki gelelim hangi meyveleri hangi mevsimde tüketmemiz gerektiğine.

Mevsim meyveleri nelerdir?

Sonbahar meyveleri: Mürdüm eriği, incir, elma, portakal ve mandalina.

Kış meyveleri: Elma, muz, portakal, mandalina, ayva, nar ve greyfurt.

İlkbahar meyveleri: Can erik, çilek, muz ve çağla.

Yaz meyveleri: Kiraz, çilek, şeftali, vişne, kayısı, yeşil erik, mürdüm eriği, kavun, karpuz, üzüm, dut, incir, böğürtlen, nektarin ve armut.

Mayıs ayı meyveleri nelerdir?

İlkbahar ayının güzel güneşli günlerinde bize hangi meyveler eşlik ediyor, mevsim meyveleri neler, kaç kaloriler, 1 porsiyonları ne kadar? Özellikle bu mevsimin meyvesi olan çilek ve eriği inceleyelim.

Çilek

mevsim meyveleri nelerdir

100 g
Kalori 32 kcal
Karbonhidrat 4,88 g
Protein 0,90 g
Yağ 0,54 g
Su 91,25g
C Vitamini 75,5mg
Fruktoz 2,61 g 

İlkbahar mevsim meyvesi olan çileğin, 1 porsiyonu 12 adettir. Çileğe karşı hassasiyeti, alerjisi olmayanlar için yüksek antioksidan içeriği sebebiyle tüketimi tavsiye edilen bir meyvedir, neredeyse %92’si sudur.

Çileğin faydaları nelerdir?

Araştırmalara göre;

  1. Kansere karşı koruyucu olduğu
  2. Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu
  3. Alerji ve astım semptomlarını hafiflettiği
  4. Bilişsel fonksiyonları geliştirdiği görülmüştür.

Can eriği (yeşil erik)

mevsim meyveleri nelerdir

100 g
Kalori 46 kcal
Karbonhidrat 11,42 g
Protein 0,7 g
Yağ 0,28 g
C vitamini 9,5 mg
Potasyum 157 mg
Sodyum 0 mg 

İlkbahar mevsim meyvesi olan eriğin, 1 porsiyonu 10 adettir. %85’i sudur. Tüketirken tuza banarak tüketmek gibi alışkanlıklardan uzak duralım ve olduğu gibi tüketelim.

Eriğin faydaları nelerdir?

Araştırmalara göre;

  1. Kan akışını desteklediği
  2. Hücre sağlığını geliştirdiği
  3. Kilo vermeyi kolaylaştırdığı
  4. Gripten koruduğu
  5. Metabolik hızı arttırdığı görülmüştür.

Besin gruplarını tüketirken her zaman en doğal, en sağlıklı ve en doğru şekilde tüketmeye çalışalım. Porsiyon kontrolünü ve özelikle meyve, sebzeleri mevsiminde tüketmeyi unutmayalım; sağlıklı, mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Bihter Taşdelen

11.06.1999 Çanakkale doğumluyum. Çanakkale Özel Fen Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümüne başladım ve şu an 3.sınftayım. Deneyim oluşturabilecek güzel yerlerde güzel stajlar yaptım. Çocukluğumdan beri baleye oldukça ilgiliyim uzun yıllar bale yaptım araştırmayı, müzik dinlemeyi, yoga yapmayı ve özellikle sağlıklı beslenmeye dair her şeyi çok severim.

Yorum yap