Moda Tasarım İlgililerine 5 Kitap Önerisi – Maskaraa

Moda Tasarım İlgililerine 5 Kitap Önerisi

moda tasarim

Moda tasarım okuyan öğrenciler, bu alanı seçmeyi düşünenler, terzilik mesleğini merak edenler ya da dikiş ilgilisi olan herkesin beğeneceğini düşündüğümüz küçük bir kitap öneri listesi sizlerle;

1- Düşlerin Terzisi (The Dressmaker) / Rosalie Ham

İlk sırayı hak ediyor! Kitabın kapağını görüp vurulduğunuz kitaplar vardır ya, işte tam olarak öyle. Konusu ve olayların akışı da beklentiyi fazlasıyla karşıladığı için, tereddütsüz şekilde alıp ve okumanızı öneririm. Yok ben almayayım diyenler ya da kitabın bitmesini bekleyemeyenler için güzel haber ise kitabın filmi de var! Başrol Kate Winslet ve dram havasında terzilik hikayesini oldukça başarılı biçimde izlettiriyor.

duslerin terzisi
2- Modanın İktidarı / Arzu Süzmen

Roman ve hikaye değil, modanın gerçekliğiyle ilgili incelemeler sunan okuması keyifli bir yazı dizisi. “Giydiklerimiz ve giyilenler aslında kelimesiz, cümlesiz bizlerle nasıl iletişim kuruyor?” gibi soruları ele alan genel bir moda içerikli bir kitap.

modanin iktidari
3- İki Dikiş Arasında Zaman / Maria Duenas

Kitap kalın ve bitmeyecekmiş gibi görünse de oldukça akıcı diyebilirim. Gözünüz korkmasın. Terzilikle ilgili çok gerçekçi hislere kapılacağınız, severek okunası bir yapıt. Konusu ve olay örgüsü güçlü, zaman ve mekân betimlemeleriyle sizi içine alan romanlardan.

4- Mücella / Nazan Bekiroğlu

Kitabın başlangıcı biraz yavaş ve akıcı gelişmese de el emeği ve dikişin o tarifsiz hislerini çok iyi anlatıyor yazar. Hüzün ve eski kokan, naif bir kitap Mücella.

mucella roman
5- Moda / D.Waquet & M.Laporte

Modanın varlık nedenlerini irdeleyen inceleme türünde bir kitap. Modayı farklı yönleriyle ele alıp, farklı bakış açıları sunan bu kitap oldukça incelikli. Özellikle bölüm öğrencilerinin okuması ve kitaplığında bulunması gereken kitaplardan.

Her insanın okuyabileceği bu kitaplar, elbette moda ve giyim mesleğinde olan kişiler düşünülerek sıralanmış olup tavsiye niteliğindedir. Keyifli okumalar.

Yazar hakkında

Melis Ülgen

Melis Ülgen

Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi mezunu. Moda Giyim öğretmeni. Meb'e bağlı okullarda Moda tasarım ve Dekoratif ev tekstili dersleri verdi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap