Mucize Chia Tohumu Nedir? – Maskaraa

Mucize Chia Tohumu Nedir?

Chia Tohumu Nedir?

Son yıllarda tüm dünya tarafından keşfedilen ve özellikle zayıflamak için kullanılan chia tohumunun gerçekten birçok faydası bulunuyor. Benim chia tohumuyla tanışmam piyasada internet üzerinden satılan ve birçok ünlünün tavsiye ettiği markayla olmuştu. Ama küçük bir araştırma ile bu tohumun sadece internet üzerinden değil, bütün  aktarlarda olduğunu öğrendim ve dah aktara giderek e 300 gr aldım. Ve chia ile ilgili birçok bilgiyi aktardan  öğrendim. Meğer sadece zayıflatmakla kalmıyor, vücuda birçok yarar sağlıyormuş.

  PEKİ NEDİR BU YARARLAR?

Kısaca bu yararlardan bahsedeyim. Chia tohumunun içinde triptofan adında bir aminoasit mevcut ve bu  aminoasit daha rahat uyumamızı ve daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Ayrıca chia tohumları kan basıncını  düzenleyip, iyi kolestrolü artırırken trigliseridi düşürüyor. Bu kalp hastaları için iyi bir haber. Chia tohumunun içindeki C vitamini bir portakaldan 6 kat daha fazlay. Bunu duyduğumda çok şaşırmıştım ve araştırdığımda doğru olduğunu gördüm. Chia tohumu ayrıca Kalsiyum içerdiğinden daha güçlü kemikler ve diş sağlığı içinde oldukça etkili. Zayıflamada kullanımı ise şu şekilde; Chia tohumunu tükettiğimizde bizi hemen zayıflatır düşüncesi yanlış. Çünkü chianın yaptığı şey vücuda tokluk hissi vermek. Bu da içerisindeki yüksek lif oranı sayesinde  gerçekleşiyor. Ayrıca saç, tırnak, cilt bakımı ve birçok hastalığa pek çok faydası mevcuttur.

Chia Tohumu
Chia tohumu; güneş görmeyen yerde saklanmalı yani soğuk ortamda bulunmalı. Gerekirse buzdolabında muhafa edilmelidir. Yazımın başında söylediğim gibi internet üzerinden almaktansa aktarlarınızdan almak daha sağlıklı olacaktır.

  PEKİ CHİA’YI NASIL TÜKETMEMİZ GEREK?

Günde 1-2 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde tüketmeliyiz. Çünkü fazlası şişkinliğe yol açıyor ve kilo almaya başlatıyor. (Tabi bu zayıflamak isteyenler için) Chia tohumunu zayıflamak için tercih edeceksek yapılan diyetin yanına ek olarak uygulanabilir. Tek başına çok işe yaramayabilir. Yoğurt veya süte karıştırılarak tüketilirse daha etkili olacaktır. Ayrıca meyve sularına veya yemeklerin içine karıştırılarakta tüketilebilir. Ya da chiayı yarım saat bir bardak suda bekletip içebilirsiniz. Beklettigimiz süre zarfında Chia’nın liflerinin nasıl ortaya çıktığı görebilirsiniz.

  KÜÇÜK BİR GÜNLÜK CHİA KULLANIM ÖNERİSİ

Uyguladığımız diyette mutlaka protein içerikli besinler bulunmaktadır. Programa uygun bir şekilde örnek olarak bi kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı chia tohumunu koyup karıştıralım. Bunu yoğurdu tüketmeden yarım saat önce yapalım ve chianın aktif hale gelmesini bekleyelim. Yarım saatin sonunda chialı yogurdun içine 3 tane hurmayı yada kayısıyı veya herhangi bir meyveyi içine doğrayalım. Üzerine tarçın ekleyelim. Bu öğün sizi akşama kadar tok  tutacaktır.

Unutmamak gerekiyor ki burda anlattıklarım herkesde aynı tepkiyi vermeyebilir ya da hoşunuza gitmeyebilir. Bunun için ayrıca kullanmadan uzmanınıza danışmanızda fayda olacaktır.

Yazar hakkında

Merve Günaydın

Merve Günaydın

Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünde modelistlik okuyor, Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

e-posta: mergnyd@outlook.com

Yorum yap