Mucize Yaratan Bitkisel Yağlar ve Faydaları – Maskaraa

Mucize Yaratan Bitkisel Yağlar ve Faydaları

dogal yaglar

Hemen hemen her derde deva olan bitkisel yağları, doğa cömert bir şekilde bizlere sunmaktadır. Kozmetikten gıdaya varana kadar oldukça geniş kullanım yelpazesi bulunan bitkisel yağlardan en popüler olanları sizler için sıraladık.

Zeytin Yağı

Bitkisel yağ denildiğinde akla ilk gelen yağ kuşkusuz zeytinyağıdır. Zeytinyağı, mideyi rahatlatması, yanmayı ve gaz problemlerini önlemesi avantajıyla beslenmede, diğer bitkisel yağlardan ve hayvansal yağlardan üstün tutuluyor. Hafif sindirimi bir yana, lezzetiyle de açık ara önde. Sadece gıda sektöründe bu denli fazla kullanılmıyor elbette. Kozmetik alanında da oldukça popüler. Zeytinyağlı el kremleri, duş jeli ve losyonları bunlardan sadece birkaçı.

zeytinyagi
Kantaron Yağı

Sindirimi kolaylaştırıcı ve iştah acıcı özelliklere sahip olsa da en çok etkili olduğu alan yara ve yanıkların iz bırakmadan iyileşmesi sürecidir. Ameliyat izlerinde, bebek pişiklerinde kullanımı oldukça yaygındır. Çay olarak da tüketebileceğiniz kantaronun ateş düşürücü etkisi de vardır.

kantaron yagi
Çam Terebentin Yağı

Özellikle saç derisine uygulandığında deriyi tazelediğini, saç dökülmelerini ve kepeklenmelerini önlediği hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Kullanılacak olan şampuanlara 15-20 damla eklenerek uygulanabilir. Saçı kuvvetlendirmekle beraber saçın doğal yağ dengesini korur.

cam terebentin
Hindistan Cevizi Yağı

Şu sıra oldukça popüler olan hindistan cevizi yağı, fiziksel yorgunluğu giderir. Bulantı ve kusmayı önler. Birçok tatlı ve pastada esans olarak kullanılırken kozmetik alanında da masaj yoluyla cilt altında toplanan toksit maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Protein kaybını azaltarak saç dökülmesini engeller.

hindistan cevizi yagi
Okaliptüs Yağı

Solunum yolu hastalıklarında vücuda sürülerek tedaviye yardımcı olarak kullanılır. Aynı zamanda grip ve soğuk algınlığında, bebeklerin gaz probleminde masaj şeklinde rahatlatıcı olabilir.

okaliptus yagi
Avokado Yağı

Beslenmede oldukça önemli bir yer edinen avokado, yağı ile de cilt bakımında da oldukça önemli bir hale gelmiştir. Yıpranmış ve gergin ciltler için çok hızlı emilebilen besleyici bir yağdır. Sürekli olarak uygulandığında iyi bir bitkisel nemlendiricidir.

avokado yagi

Yazar hakkında

Avatar

Sena Yıldırım

Yorum yap