Muhafazakar Kesimin Yeni Gözdesi; Esenköy – Maskaraa

Muhafazakar Kesimin Yeni Gözdesi; Esenköy

Esenköy

Yalova-Esenköy hem konumu itibariyle hemde muhafazakar kesime uygun olanaklarıyla geçen yaz sezonundan bu yana ilgi odağı olmayı ve yoğunluğa bakılırsa ilgiyi üzerinde tutmayı başarmış bir tatil beldesidir.

PEKİ BU İLGİNİN SEBEBİ NE?

Henüz 3 aylıkken Esenköy‘e gelmiş ve 18 yıldır tüm yazını burada geçiren biri olarak bu ilginin sebebini sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle Esenköy yaz tatilini huzurlu ve sakin geçirmek isteyen aileler için gayet ideal bir tatil köyü diyebiliriz. Önü masmavi Marmara denizi, arkası yemyeşil dağ, orman, uzun  bir sahil şeridi, hoş çay bahçeleri ve tabiiki özellikle tesettürlü bayanların burayı tercih etmelerindeki en büyük etken olan” Kadınlar Plajı”…

Esenköy Kadınlar PlajıEsenköy sınırları içerisinde 3 ayrı kadınlar plajı mevcut, size biraz bu plajlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Plajlar verilen hizmet ve giriş ücretleri bakımından birbirinden biraz farklı. Vapurla günü birlik Esenköy’e geldiğinizi varsayarsak limandan bindiğiniz minibüsle ilk karşılaşacağınız plaj “Serander Bosphorus”  olacaktır. Açılalı en fazla 3-4 yıl olan plaj VIP olarak da geçmektedir. Daha sonra karşılaşacağınız plaj “Reis Aile Plajı” olarak geçiyor. Serandere göre daha orta sınıf olan plaj merkezden biraz uzak kalıyor. 3. Ve son plaj da “Özgür Kadınlar Plajı” bu plajda Esenköy’ün açık kalan en eski plajıdır ve merkezden 5-6 km uzakta kalır.  Plajların ortak paydaları ise deneyimlediğim kadarıyla güvenilir olması ve deniz, kum, güneş dışında yiyecek içecek, minimum deniz araç gereçleri, çocuklar için park, özel arabası ile gelenler için ücretsiz otoparkta mevcuttur. Bahsettiğim plajları hergün yüzlerce kadın çoluk çocuk eğlenmek ve tatillerini keyifli değerlendirmek için dolduruyor. Yalnızca  Esenköy’de kalanlar değil, çevre illerden (İstanbul, Yalova ve Bursa) günübirlik birçok aile gelmektedir.

Tabiki Esenköy yalnızca plajları için değil, rahat ulaşımı ve akşamları yapılabilecek aktiviteleri de Esenköy’ün rağbet görmesine de önemli rol oynamaktadır.

İstanbul’dan haftanın hergünü sabah ve akşam vapur ve deniz otobüsü seferleri, Yalova’dan tek minibüs ile yine aynı şekilde Bursa’dan karayolu ile ulaşmak mümkündür.

EsenköyYavaş yavaş Esenköy’de günü bitirirken sizlere birde akşam üstü yapabileceklerinizden bahsedeyim. Tercihe göre; sahilde serin ve güzel bir yürüyüş, ya da limanda ailecek rahatlıkla vakit geçirebileceğiniz hoş sohbet edebileceğiniz çay bahçeleri… Eğer gençseniz ve kendinizi genç hissediyorsanız canlı müzik keyfi, spor hayatınızın bir parçasıysa kiralayabileceğiniz bisikletlerle bisiklet turu, bu yazıyı okuyan bir kadının aklından “ama hediyelik eşya nereden bulacağım alışveriş yeri yok mu?” Sorusu gelebilir. Bunun içinde akşam pazarını sizlere önerebilirim. Mutlaka sizin ve sevdiklerinizin zevkine uygun bişeyler bulacaksınızdır.

Şimdiden iyi tatiller.

Yazar hakkında

Merve Günaydın

Merve Günaydın

Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan sonra, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsünde modelistlik okuyor, Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

e-posta: mergnyd@outlook.com

Yorum yap