Munzur Gözeleri Nerededir? – Maskaraa

Munzur Gözeleri Nerededir?

Munzur Gözeleri

Munzur Gözeleri, Tunceli ili sınırları içerisinde yer alan bir dağ ve akarsudur. Adını da Munzur suyunun girişinde yer alan tabelada da mevcut olan Munzur Baba Efsanesinden almıştır.

  MUNZUR GÖZELERİNE NASIL GİDİLİR?

Tunceli Merkeze 60 km mesafede yer alan Ovacık ilçesine gelinmesi gerekir ve sonrasında Ovacık ilçesi içerisinden 15 km daha devam edince Munzur Gözelerine ulaşmışsınız demektir.

  MUNZUR BABA KİMDİR?

Rivayete göre;

Bir ağa ve ağanın koyunlarını gütmek için yanına aldığı Munzur isminde bir çoban varmış. Munzur’un ağası hacca gitmis. Ağa hac da bir akşam otururken canı un helvası istemiş ve bunu sesli dile getirmiş. Munzur ağasının bu isteğini hisseder, hemen ağanın hanımının yanına gelir ve ağamın canı sıcak helva ister, helvayı yaparsan, ben kendisine götürürüm der. Ağanın hanımı önce şaşırır, sonra herhalde zavallı çobanın canı sıcak helva istiyor, doğrudan söylemeye dili varmıyor, utanıyor, ağasını da bahane ediyor. Kendisine bir helva yapayım da yesin der. Helvayı pişirir, bir bohçanın içine bağlar ve Munzur’a: Al evladım götür der.

O sırada ağa hac da namaz kılmaktadır. Namaz sırasında sağa selam verirken, bir de bakar ki sağ yanında, elinde bir bohça ile Munzur dikilmiş duruyor. Namazını bitirip Munzur’a: Hoş geldin evladım, burada ne arıyorsun? Nedir o elindeki? der. Munzur da: Ağam canın sıcak helva istemişti, onu sana getirdim der. Elindeki bohçayı ağasına uzatır. Ağası bohçayı açar ve bakar ki içinde sıcacık helva duruyor.Hayretler içinde Munzur’a bir şeyler söylemek için başını çevirdiğinde, bir de bakar ki Munzur yanında yok.

Hac vazifesini tamamlayıp köyüne döndüğünde, komşuları ellerinde hediyeler ile ağayı karşılamaya giderler. Munzur’da, götürecek başka hediyesi olmadığından, bir çanağın içerisine koyunlarından bir miktar süt sağar ve bununla ağasını karşılamaya gider. Ağa Munzur’u görünce yanındakilere: Asıl hacı Munzur’dur. Öpülecek el varsa Munzur’un elidir. Önce ben öpeceğim der ve Munzur’a koşar. Munzur bu konuşmaları duyduğunda: Aman ağam Allah aşkına. Böyle bir şey olmaz. Ben yıllarca senin ekmeğinle, aşınla büyüdüm. Sen nasıl benim elimi öpersin. Ben sana elimi öptürmem, der ve kaçmaya başlar. Munzur önde, ağa ve yanındakiler arkasında bir kovalamaca başlar.

Simdiki Munzur ırmağının kaynağının olduğu yere geldikleri zaman Munzur’un elindeki süt dolu çanak dökülür ve sütün döküldüğü yerde, süt gibi bembeyaz su fışkırır. Bundan sonra Munzur kırk adım daha atar. Attığı her adımda, bir kaynak fışkırır. Ve fışkıran bu sulardan bir ırmak meydana gelir. Munzur’un arkasından koşanlar bu ırmaktan öteye geçemezler.

Munzur’da bu dağlarda kaybolur gider.

Munzur Baba Kimdir
Rivayete göre durum böyle, anlatılan doğru mudur bilemeyiz ama Munzur Gözelerinin çok farklı bir havası ve enerjisi mevcut. Munzur Gözelerine ilk gittiğiniz de sizi ufak bir pazar/çarşı tarzında bir yer karşılar. Burada Munzur’u temsil eden takılar, anahtarlıklar, tablolar, bir de enfes yemekler gözlemesi mevcut. Satıcılar sıcak ve samimi insanlar ve alışveriş yapmadan geçemiyorsunuz zaten. Yemek yerken de bütün çarşıyı saran etnik bir müzik ve manzaranız da mevcut bu arada.

Sonrasında akarsunun aktığı yere ilerlerlerken mum tarzında bir şey mevcut, adettenmiş alınıp yakılır, dilek dilenir ve dilenen dilekler de kabul olurmuş.

Geçelim Munzur Gözelerine. Akarsuyunun bulunduğu yerde su oldukça soğuk. İçerisinde en fazla 3-4 dakika kalabildim. Etrafında piknik yeri olarak kullanılmasından dolayı masa sandalyeler mevcut ve gelen misafirler içecek ve yiyeceklerini soğutmak için kullanıyorlar.

Bayılarak gezdiğim bu doğu toprakları mis gibi bir havaya ve güzelliğe sahip, yolunuz düşerse gözleme yemeden, buz gibi soğuk suyunu içmeden geçmeyin.

Ayfer Aytekin

Yazar hakkında

Ayfer Aytekin

Ayfer Aytekin

İstanbul Üniversitesi - Sosyal Bilimler Fakültesi'nden mezun, Özel Sektör de İnsan Kaynakları Departmanında çalışmakta. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap