Ofiste Sağlıklı Beslenme İçin 5 Altın Kural – Maskaraa

Ofiste Sağlıklı Beslenme İçin 5 Altın Kural

ofiste beslenme

Yoğun iş temposu, susmayan telefonlar, şıklık uğruna giyilmiş rahatlıktan uzak olan kıyafetler, yerinde durmak bilmeyen adı ortopedik olan ama kendisi olmayan ofis sandalyeleri ve daha birçoğu ofis yaşamının özeti diyebiliriz. Bu ofislerin genel görüntüsüne bireysel olarak baktığımızda o masa başındaki herkes oflarken, ağrıyan sırtını bir nebze rahatlatmak için gerinirken, esnerken veya gözlerini dinlendirirken görürüz.

Ve hepimiz biliyoruz ki böyle zamanlarda ofislerdeki kettle ve kahve makinesi tek dosttur. Ve yine biliyoruz ki çay ve kahve yalnız kalmayı sevmedikleri gibi biz de onları yalnız başlarına tüketmeyi sevmeyiz. Ayılmak için içilen kahveler, yorgunluğa kısa bir mola için içilen çaylar ve yanlarında çekmeceden çıkartıp yediğimiz sağlıksız atıştırmalıklar. Sonrası tahmin ettiğimiz üzere kiloda artış, halsizlik ve metabolik hastalılar. Şimdi sağlıklı beslenme için birkaç küçük öneriyle bu kötü senaryoyu mutlu bitirelim.

1- Kahvaltıyı Atlamayın

Hepimiz her kahvaltı pazar kahvaltısı gibi olsun isteriz. Hafta içi tek amacımız güne zinde başlamaktır. Bunu 1 dilim  ekmek, 2 ince dilim peynir, biraz yeşillik, haşlanmış yumurta, domates ve çay ile sağlamanız mümkün. Tabi her şeyi kararınca tüketmeniz gerekiyor.

kahvalti
2- Ara Öğününüzü İhmal Etmeyin

Ara öğün metabolizmanın en sevdiği öğündür diyebiliriz. Protein ve karbonhidrat içeren sağlıklı ara öğününüzü yemekten 2 saat sonra tüketmeyi unutmayın. Ara öğün olarak, yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı chia tohumu ve yanında 2 adet kuru kayısı ile deneyebilirsiniz.

ara ogun
3- Öğlen Yemeğinizde Her Besin Grubunu Tabağınızda Bulundurun

Et, sebze, meyve ve tahıl ürünlerini tüketmeye çalışın. Eğer yemekleriniz yemekhanede çıkıyorsa tabldota tüm yemeklerden alın ve hepsinden azar azar da olsa tüketmeye çalışın. Böylece dengeli beslenecek ve zinde olacaksınız.

yemek
4- Çay ve Kahve Tüketimini Azaltın

Çay ve kahve tüketimini azaltmak için bitki çayları ve detoks sularını deneyebilirsiniz. Bitki çayınızın yanında kuru meyve tüketerek ara öğününüzü de yapmış olursunuz.

cay
5- Su İçmeyi Unutmayın

Sizi su tüketimine teşvik edecek ne varsa yapın. Mesela renkli şişeler ile masanızı şenlendirebilir ya da çubuk tarçın, limon, zencefil ve sevdiğiniz ne kadar meyve varsa suyunuza ekleyerek farklı bir lezzet olarak içebilirsiniz.

ofiste su icmek
görsel kaynak: Getty Images Turkey

Yazar hakkında

Büşra Ateş

Büşra Ateş

Yorum yap