Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2019

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

pasaport icin gerekli evraklar

2019 pasaport için gerekli evraklar ve pasaport başvurusu nasıl yapılır sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sizi bilmem ama ben yurt dışı sevdalısı biriyim. Küçüklüğümden beri gerek gezmek, gerek ise eğitim için sık sık yurt dışına çıkıyorum. Farklı kültürlerle tanışmak, farklı yaşam tarzlarını anlamak, yepyeni şehirler görüp hepsini bir fotoğraf karesine sığdırmaya çalışmak eminim hepinizin kulağına çok cazip geliyordur. Bu deneyimlere hazırsanız birkaç önemli adımdan bahsetmek istiyorum.

Yurt dışına çıkmanın en önemli adımı pasaport sahibi olmaktır. Prosedürü sürekli değişen bu uygulama kimilerine çok karışık gelebilir. En güncel bilgilerle bu yazımda size pasaport için gerekli evraklar ve pasaport çıkartma hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca anlatacağım. Öncelikle pasaport türlerinden kısaca bahsedelim;

Hususi pasaportlar – Yeşil pasaport: Kısaca anlatmak gerekirse devlet memurları, eşi ve 25 yaş altı çocukları sahip olabilir. Bir ayrıcalık olduğu da söylenebilir çünkü 160 farklı ülkeye vizesiz giriş ve pasaport harcından muaf olmak gibi avantajları vardır. Yani dolaşım gücü yüksek bir pasaport türüdür.

yesil pasaport

Hizmet pasaportları – Gri pasaport: Hizmet pasaportu olarak da bilinir ve pasaport kanununa göre yurt dışına devlet için herhangi bir hizmet amacıyla giden kişilere geçici olarak verilir. Yeşil pasaport gibi birçok imkanlar sağlar ve aile bireyleri de bu avantajlardan faydalanabilir.

gri pasaport

Diplomatik pasaport – Siyah pasaport: Diplomatik pasaport olarak da bilinir. Yine görevde oldukları süre boyunca TBMM meclis üyeleri, bakanlar, orgeneraller, valiler ve büyükşehir belediye başkanları gibi devletin en üst seviyesinde görev yapan kişilere verilir.

Umuma mahsus pasaportlar – Bordo pasaport: Umuma mahsus pasaport olup, yukarıdaki şartların sağlanmadığı halde alınması gereken pasaporttur.

bordo pasaport

Pasaport başvurusu nasıl yapılır?

1- Pasaport sahibi ilk olarak Nüfus Müdürlüğünden randevu alması gerekir. Randevuyu ALO199 nolu hattan veya randevu.nvi.gov.tr sitesinden online olarak alabilirsiniz. ( 1 sene öncesine kadar Emniyet müdürlüğünden randevu alınırdı)

2- Pasaport harç ve defter bedeli ödenmelidir. Pasaport harcı bir nevi işlem bedelidir. Defter bedeli ise pasaportun geçerlilik süresi için ödenen bedeldir.

Süresi Pasaport harç bedeli Pasaport defter ücreti Toplam
1 yıllık 248,26 TL 133,00 TL 381,26 TL
2 yıllık 405,00 TL 133,00 TL 538,00 TL
3 yıllık 575,00 TL 133,00 TL 708,00 TL
4-10 yıllık 811,00 TL 133,00 TL 944,00 TL

Ödemeler Maliye Bakanlığı ile sözleşmesi bulunan bankalara ya da Maliye Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerin defterdarlık, mal müdürlüklerinde yapılır.

3- Gerekli evrakları bulundurmanız gerekir. Bunlar;

  • T.C. kimlik numarası bulunan fotoğraflı nüfus cüzdanı
  • 5*6 boyutunda 2 adet biyometrik fotoğrafa ihtiyaç vardır
  • Maliye bakanlığınca belirlenen 2019 pasaport defter bedeli ödediğinize dair makbuz
  • Maliye bakanlığınca belirlenen 2019 pasaport harç bedeli makbuzu
  • Daha önce pasaport sahibi olanların eski pasaportları

Görüldüğü üzere 10 yıllık pasaport almak daha ekonomiktir ayrıca vize gereken ülkelere giriş için pasaport süre bitimine en az 6 ay kalması gerekmektedir. Dolayısıyla size tavsiyem 10 yıllık pasaport tercih etmenizdir.

Yazar hakkında

Ege Bilgiç

Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi, Ankara Sanat Tiyatrosu'nda oyuncu olmakla birlikte fırsat buldukça tenis oynamakta. Ankara Yelken Kulübünde yelkenci ve aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam etmektedir.

Yorum yap