Pms Dönemini (Regl Öncesi Sendromu) Daha Kolay Atlatmanın 8 Yolu – Maskaraa

Pms Dönemini (Regl Öncesi Sendromu) Daha Kolay Atlatmanın 8 Yolu

Regl Öncesi Sendromu

Bütün kadınların da bildiği gibi Pms dönemi çoğu zaman çekilmez bir hal alabiliyor. Herkeste farklılık gösteren bu dönem kimilerinde şişkinlik, stres, moral bozukluğu, sosyal ilişkileri bile etkilemektedir. Bu dönemi en rahat bir şekilde geçirebilmeniz için bazı önerilerimiz olacak.

  İlk olarak öğünlerinizi atlamamalısınız ki kan şekeriniz düzenli bir seviyede olsun. Tabi ki ara öğünlerde çok büyük bir önem taşırıyor. 3 ana öğün 3’te ara öğün olması yeterli olacaktır. Saatleri birbirlerine yakın ama miktarları az olmalıdır.

  Tuzdan ve tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Soya sosu, cips, sosis, turşu, salam, sucuk, pastırma gibi yiyeceklerden uzak durmakta fayda var. Nedeni ise tuz vücudumuzu şişirir ve göğüslerin ağrımasına neden olur.

  Bol su içilmelidir. Sadece Pms döneminde değil hayatımızın her döneminde su içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Günde en az 2.5 lt su tüketmeliyiz. Eğer normal zamanlarda da su içmeyen biriyseniz yanınızda litrelik su bulundurun ve her gördüğünüzde için. Bir süre sonra alışkanlık haline geldiğini farkedeceksiniz.

su içmek
  Potasyum bu dönemde görünümünüz için önemli bir gıda. Çünkü potasyum ödem oluşumunu engeller. Potasyumun bolca yer aldığı gıdaların başında muz, avokado ve kuru kayısı geliyor. Ödem söktürücü olarakta protein sindiren emzimlere sahip olan ananas her zaman tüketilmelidir.

  Hemen hemen her kadının başına gelen tatlı krizinin çözümü magnezyum. Yeterli miktarda alınırsa eğer tatlı krizini ortadan kaldırmış oluruz. Magnezyum kavun, karpuz, hurma, çilek, kuru baklagiller ve tam tahıllar da bulunur. Eğer bunlar beni kesmedi yinede tatlı istiyorum derseniz tarçınlı süt (hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hemde kan şekerinizi dengede tutar) veya ekşiyle tatlıyı bir arada seviyorsanız ballı yoğurt.

  Bu dönemdeki stresi, sıkıntıyı ve üzüntüyü gidermek mümkün. Ve bunu sağlayan sadece C vitamini… Evet yanlış okumadınız C vitamini yiyerek stres, sıkıntı, üzüntü gibi bizi mutsuz eden duygularımızı azaltabiliriz. Bu besinler ise kivi, limon, mandalina, portakal, greyfurt, yeşil biber…

c vitamini
  Peynir, yoğurt, süt, balık, yer fıstığı, kuşkonmaz, susam ve hurma bu gıdalar çinko ve kalsiyum açısından zengindirler. Pms döneminde alınması gereken vücudumuz için önemli gıdalardır.

  Ve son olarak zeytin yağı hayatınızda ki favori yağınız olsun. Sadece Pms dönemi değil hayatınızın her döneminde kullanılması gereken bir besindir.

Yazar hakkında

Maskaraa

Maskaraa

Yorum yap