Regl Döneminde Kadınlara Nasıl Davranılmalıdır? | Maskaraa

Regl Döneminde Kadınlara Nasıl Davranılmalıdır?

Regl Döneminde Kadınlara Nasıl Davranılmalı

Regl döneminde kadınlar nasıl olur, regl döneminde kadınların ruh hali, regl dönemi nedir, kadınlar adet olunca nasıl davranır, regl döneminde erkekler ne yapmalı, regl döneminde kadınlar ne isterregl döneminde kadınlara nasıl davranılmalı tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Kadın, dünyaya yeni bir canlı getirme potansiyeline sahip yaratıcı özelliği olan bir varlıktır ve kadın ergenlik döneminden menepoz dönemine kadar ki süreçte bir döngü içerisinde yaşamını sürdürmektedir; doğuma hazırlık süreci ve yıkım (tekrar normale dönme) süreci. Bu anlayabileceğimiz üzere çok da basit bir süreç değildir.

Regl döneminde kadınlara neler oluyor?

Kadınların yumurtlama ve kanama dönemlerinde hormanal değerleri %40-60 arasında değişiyor. Bu hormonal değişim kadını daha duyarlı hale getirip duygusal bir karmaşaya sokabiliyor. Bu duygusal karmaşaya sebep olan, duygu durumunu düzenleyen, serotonin hormonu için etken madde olan demirin kaybıdır.

Kendi içinde duygusal gelgitler yaşayan kadının ruh hali çok hızlı bir şekilde değişiyor ve duyguları uç noktalarda yaşayabiliyor. Çok iyi tanıdığınızı düşündüğünüz etrafınızdaki kadınların farklı bir kadına dönüştüğünü düşünebilirsiniz: çok çabuk öfkelenen, hoşgörü sınırı düşük, kırılgan, kavgacı, gergin ve stresli.

kadinlar regl doneminde

Bu dönemde ruhsal değişimler yaşayan kadın, aynı zamanda bir takım fiziksel sıkıntılarla da mücadele etmek durumunda kalmaktadır. Kan kaybı ile birlikte vücudu enerjisiz kalan kadın halsiz hissetmekte ve sürekli dinlenme ihtiyacı duymaktadır. Şiddeti ve sıklığı değişmekle birlikte ağrılı kramplar kadının rahatsız hissetmesine sebep olmaktadır. İştahı artan kadın sürekli tatlı yeme isteği ile mücadele etmektedir.

Kadınlar regl döneminde ne ister?

Her 28 günde bir bu süreci yaşayan, fiziksel ve ruhsal bir takım rahatsızlıklara katlanmak zorunda olan kadın, bu zorlu süreçte anlaşılmak, daha fazla ilgi ve bu süreci daha kolay atlatabilmek için destek ve yardım istiyor.

regl

Regl döneminde erkekler ne yapmalı?

Regl döneminde olan kadınlar ve etraflarındaki erkekler için bu süreci her iki taraf için de kabusa dönüşmesine izin vermeden atlatmak üzere, erkeklere tavsiyeler;

  • Regl olduğunu yüzüne vurmaktan kaçının.
  • Durumunu anlamaya çalışın, daha şefkatli olun.
  • Kadın bu dönemde vücudundaki şişkinlikten dolayı kendini daha çirkin hissedebiliyor, ona güzel olduğunu hatırlatın ve iltifat edin.
  • Rahatsızlık hissinden dolayı sosyal aktivitelerden kaçınma isteğinde olabilirler, saygı gösterin.
  • Duygusal açıdan yoğun hissettikleri bu dönemde, sizler de daha duygusal ve daha ilgili olun.
  • Ve en önemlisi empati kurmaya çalışın; bu zor dönemlerinde kadınların yanında olarak kadınlara yardımcı ve destek olun.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Hatice Özlem

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap