Saç Kırıkları Nasıl Önlenir? – Maskaraa

Saç Kırıkları Nasıl Önlenir?

Saç Kırıkları Nasıl Önlenir?

Saç kırıkları boya, kimyasal maddeler, saç kurutucuları, saç düzleştiricileri, saça sık fön yapılması, saçın sürekli lastik tokalar ile  bağlanması ve saça uygun olmayan bakım ürünlerinin kullanılması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.

Bu tarz uygulamalar saçları kurutup cansız ve daha kırılgan bir yapıya dönüşmesine neden olur. Bunlar sonucunda da saç kırıkları oluşur.

Saç kırıkları oluşumunu önlemek için ilk olarak saçlarınıza hassas davranmalısınız. Şekillendirici uygulamaları çok sık kullanmamalı ve olabildiğince fazla sıcaktan uzak tutmalısınız. Saç tokası olarak lastik tokalar değilde dişli tokalar kullanmalısınız aynı zamanda saçlarınızı genel olarak açık bırakmalısınız. Sıkı at kuyruğu saç kırıklarına yol açar.

Saçlarınıza günlük ve haftalık bakım yapmalısınız. Günlük olarak bitkisel, buğday, pirinç, mısır özlü şampuanlar ve saç kremleri kullanmalısınız. Bunlar saçları korur, esnekliğini artırır, canlandırır. Sonuç olarak ta güçlü ve dayanıklı saçlar ortaya çıkar.

Saç tipinize hangisi uygunsa onu kullanmalısınız. Rastgele bir bakım uygularsanız saçlarınızın daha çok kurumasına sebep olabilir.

Haftalık bakımda ise yine bitkisel yağlarla saç diplerine masaj yapmalısınız. Banyoya girmeden en az 20 dakika önceden uygulayabilir banyo esnasında da yıkayarak durulayabilirsiniz veya saçınızı sabah yıkayacaksanız geceden saç diplerine yine masaj yaparak uygulayıp sabah yıkayabilirsiniz.

Saç kırıklarını önlemek için kullanılan diğer bir yöntem ise saça uygulanan krem, vazelin, saç spreyleri, saç köpükleri gibi ürünlerden uzak durmalısınız.

Saçlarınıza dikkatli davranmalısınız. Saçlarınız ıslakken havluyla tampon hareketlerle yavaş bir şekilde kurutmalısınız. Aynı zamanda saçınızı nemliyken taramalısınız. Saçınızı ilk önce büyük dişli taraklar daha sonra ise saç fırçası ile taramalısınız.

Unutmayın ki saçlar kuruyken daha  serttir ve çabuk kırılır bu yüzden saçlarınızı nemlendirmeyi de unutmayın ve nemliyken taramaya özen göstermelisiniz.

Yazar hakkında

Maskaraa

Maskaraa

Yorum yap