Saçlar Hakkında İlginç Bilgiler – Maskaraa

Saçlar Hakkında İlginç Bilgiler

saçlar hakkinda bilmeniz gerekenler

Bilindiği üzere saçlar, insanları birbirinden ayırt eden ve her bireye göre farklılık gösteren, kişinin en  önemli bir aksesuarıdır. Saçlarımızın biçimsel olarak farklılık göstermesinin nedeni aslında genetik faktörlere dayanır. Peki ya dış görüşünüzün önemli bir parçası olan sizi güzel, bazen çekici ve bazen tutkulu kılan saçlarınız hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz hiç düşündünüz mü? İlginizi çekecek, keyifle okuyacağınız bir o kadar da sizi çok şaşırtacak bilgileri bugün ki yazımızda derledik.

  Saç denilince aklımıza sadece kafatasında yer alan saçlar gelmemeli. Vücudumuzda ki birçok kıl, saç ve türevi olarak tanımlanıyor. Bir kişide ortalama 5 milyon adet saç bulunuyor. Bu saçların 100,000 ile 150,000 tanesi baş bölgemizde yer alıyor. Her bir saç telinin çapı 0.1-0.9  mm arasında değişiyor.

  Bir saç teli ortalama 100 gr ağırlık taşıyabiliyor. 100 adet saçı düşündüğünüzde 10 kg ağırlık taşıyabiliyor.

  Saçlar yılda 16 km uzayabiliyor. Kafamızda bulunan 100 ile 150,00 tane saç tellerinden bir tanesi 1  cm uzaması hesaplandığında ortalama yılda 16 kilometreye kadar saç uzayabiliyor.

  Bütün saçlar ölü hücrelerden oluşuyor ve en çok hücre bölünmesi saçta oluşuyor.

  Normal bir insanda günde ortalama 100-150 adet arasında dökülüyor. Saç dökülmesi kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla oluyor.

  Bir saç teli ile DNA bilginiz, vitamin eksikleri ya da hastalıklar gibi pek çok bilgiye ulaşmak mümkün.

  Saçlar ıslakken yüzde 30 daha uzun görünüyorlar.

  Dünyada en yaygın olan saç rengi olma özelliğini siyah taşıyor.

Yazar hakkında

Alev Coşkun

Alev Coşkun

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünden mezun. E-ticaret ve Sosyal Medya Uzmanlığı yapıyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap