Sağlıklı Mutfak Alışverişi Nasıl Yapılır? – Maskaraa

Sağlıklı Mutfak Alışverişi Nasıl Yapılır?

Kişilerin beslenme alışkanlıkları mutfakta başlar. Mutfak alışverişi için de tüketim alışkanlıkları çok önemlidir. Markette alışveriş yapan bir kişinin ne tür gıdalarla beslendiğini market arabasından veya sepetinden anlamak mümkündür.

Market alışverişinde, süt ve süt ürünleri grubu, meyve sebze grubu ve et grubu gibi gıdalar mı var? Yoksa hazır gıdalar, yağlı yiyecekler, şekerli-tatlı yiyecekler gibi gıdalar mı?

Artık market arabalarında sağlıklı ürünlere eskiye oranla daha fazla rastlıyor olsak da sık sık sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebilecek gıdaları da görüyoruz.

Market alışverişinde, süt ve süt ürünleri grubu, meyve sebze grubu ve et grubu gibi gıdalar mı var? Yoksa hazır gıdalar, yağlı yiyecekler, şekerli-tatlı yiyecekler gibi gıdalar mı?
Market Alışverişi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Markete gitmeden önce mutlaka alışveriş listesi hazırlayın. Liste dışında bir şey almamaya dikkat edin.
  • Markete aç karna gitmeyin. Tokken markete gitmek, açken yöneldiğiniz şekerli, hazır gıda vb. gıdaların olduğu reyonlara yönelme oranınızı düşürür.
  • Meyve ve sebzeleri mevsimine uygun tüketin.
  • Besin çeşitliliği sağlayın. Meyve-sebze yönünden renkli beslenmek, vitamin ve mineraller yönünden zengin beslenmenizi sağlayacaktır.
  • Paketli gıdalarda, son tüketim tarihi, üretim tarihi ve açıldıktan sonra ne kadar sürede tüketilebileceği ile ilgili bilgiler içeren etiketleri okumayı alışkanlık haline getirin.
  • Gıdaların saklama koşulları ve tüketim süresi ile ilgili uyarılara uymaya özen gösterin.
  • Hastalığınıza ya da diyetinize göre besin tercih edin.
  • Haftalık yemek listenizi önceden hazırlarsanız, markette de o listenin ihtiyaçları doğrultusunda alışveriş yaparsınız. Haftalık yemek listenizi önceden hazırlamak, pratik, sağlıksız ve yağ oranı yüksek yiyeceklerden sizi uzak tutacaktır.

Eğer şekerli ve/veya yağlı ürünlere yöneldiyseniz, yukarıdaki maddeleri tekrar düşünün. Sağlıksız yiyecekleri ne kadar tükettiğimiz, hastalıklara yatkınlığımızı belirlemede önemli rol oynar.

Unutmayın ki sağlıklı ya da sağlıksız yiyecekler tüketip tüketmemeniz sağlığınızı ve yaşam kalitenizi doğrudan etkiler.

Yazar hakkında

Alara Öcal

Alara Öcal

Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap