Sakin Şehir Halfeti – Maskaraa

Sakin Şehir Halfeti

halfeti

1999 yılında ortaya çıkan ve bir uluslararası hareketi kapsayan “cittaslow” Türkçede “sakin şehir” anlamına gelmektedir. Ülkemizde şuan 13 şehir “cittaslow” unvanını alarak, kendilerine özgün kimliklerini korumayı başarmıştır. Sakin şehirlerin arasında yer alan Halfeti, birçok tarihi değerleri barındıran küçük bir ilçe olarak bilinen bir yerdi. Ancak on yedi yıl önce yapılan Birecik Barajı ile ilçenin bir kısmı sular altında kalmış ve diğer kalan kısımlar için yeni yerleşim düzeni oluşturulmuştur.

halfeti
Bu olaydan ve yeni düzenden sonra “saklı cennet” olarak anılmaya başlanan Halfeti, küçük bir ilçe olarak anılmaktan çıkıp; birçok turisti ağırlamaya başlamıştır. “Saklı Cennet” ya da “Sakin Şehir“… Halfeti ile tanıştığınızda bu iki kavramı kendine ne kadar çok yakıştırdığını anlayacaksınız. Çünkü ne kadar kelimelerle anlatmaya çalışsam da orayı ancak yaşayarak tadabilirsiniz.

Halfeti’de Neler Yapılabilir?

Saklı cennete gelen ziyaretçiler, Fırat nehri üzerinde tekne turu yaparak su altında kalan evleri, ağaçları ve cami minarelerini görebiliyorlar. Bu muazzam manzara ile tamamlanan tekne turu sonrası, ilçenin yöresel yemeklerinden tadabilmek için restaurantlara gidebiliyorlar.

halfeti_2
Daha önce bu yörenin yemeklerinden tatmamış ziyaretçiler genellikle yemek sonrası yürüyüş ihtiyacı duyuyorlar. Çünkü yemekler o kadar lezzetli ve güzel sunuluyor ki ziyaretçiler farkında olmadan çok fazla yemek yemiş oluyor. Hal böyle olunca bu yürüyüş ihtiyacı Halfeti’de gezinmeye devam ederek giderilebiliyor.

halfeti_3
Asma köprüden geçerek, yerli halktan sadece bu beldede yetişen siyah gül efsanelerini dinleme fırsatı da bulan ziyaretçiler buradan ayrılırken kendilerine birçok anı fotoğraflıyor. Hızla değişim gösteren ve gelişen teknoloji dünyasında sizlere sakinliğiyle “zaman” kavramını yeniden hatırlatabilen ve yaşatabilen saklı cenneti mutlaka keşfetmelisiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Sena Yıldırım

Yorum yap