Sonbaharın Tadı İstanbul’da – Maskaraa

Sonbaharın Tadı İstanbul’da

Kız Kulesi

Sonbahar adı bazılarımıza kasveti, bitişi, tükenmişliği, kötü hisleri çağrıştırır. Özellikle İstanbullular için sonbahar demek; yağmur, trafik, yoğunlaşan kalabalık demektir.  Öyle değildir aslında; hayatın içindeki telaşlar yüzünden hep haksızlık etmişizdir sonbahara.  Oysa ki bu mevsim buğulu bulutların gökyüzündeki şölenidir, sonbahar renklerinin cümbüşüdür… Doğanın nasıl renk değiştirdiğine, insanların telaşına, kuşların göçlerine şahit olursunuz. Rüzgarı daha çok hisseder, yaprakların savruluşuna ve çıkardığı seslere aşık olursunuz. İnsanın ruhunu yansıtır bu mevsim. İnsan yaz gibi, ilkbahar gibi olmak ister ama ruhu sonbahardır hep. Yaz gibi değildir sonbahar; düşündürür, hüzünlendirir, olgunlaştırır bir nevi hesaplaşmadır.

Sonbahar İstanbul
Peki ya İstanbul’da sonbahar… Boğazın üstünde buğulu bulutlar, martıların çığlık seslerine karışan vapur sesleri, ısıtmayan güneşin sonbahar hali… Süleymaniye, Galata, Balat, Sarıyer hangi semtinde olursan ol bu kadim şehrin sokaklarındaki yapraklar bile anlamlıdır. Sarayburnu’nda arkanızda Topkapı Sarayı, karşınızda boğaz, rüzgarla dökülen yaprakların hışırtısı,  bedeninizi okşayan rüzgar, içinizi ısıtan çay… Kimileri için sıradan, kimileri için sizinle konuşmaya hazır İstanbul… Evet isterseniz eğer sizinle konuşur İstanbul. Dinlersen onda ki sesleri duyarsın geçmişin yankılarını. Her şehir güzeldir her şehir iz bırakır ama İstanbul’a aşık olunur. İstanbul’a en aşık olunası mevsimdir sonbahar.

İstanbul, uzunca yazılsa da kısacası Aşktır. Mevsim sonbahar, yer İstanbul, modunuz hüzün… Evet bakıldığında çok karamsar gelebilir sizlere ama melankolik olmak bir hiçbir şehre bu kadar yakışmaz. İstanbul’u yaşamak için en iyi zamandır sonbahar. Gülhane’de aşkınızı tazeleyip, Yıldız Park’ında dökülen yapraklar arasında tarihi bir yürüyüş yaparken temiz havası ile içinizi ısıtan çayla ruhunuzu dinlendirin. Sonra boğazda ısıtmayan güneş ile  yürüyüş yapın. Eminönü’nden Karaköy’e yürüyün ve koyu renklerin hakim olduğu boğaza karşı balık tutun. Sonbaharı yaşamadan vazgeçmeyin bu şehirden.

Yazar hakkında

İstanbul Aşığı

İstanbul Aşığı

Yorum yap