Suyun Hayatımızdaki Önemi – Maskaraa

Suyun Hayatımızdaki Önemi

suyun onemi

“Hiç içmesem aramam, içmeyi unutuyorum, su bana çok tatsız ve yavan geliyor, içemiyorum” gibi bir sürü cümle duyuyoruz. Bununla beraber su içmeyi unutuyor ve soğuk kış aylarına giriş yaptığımız şu günlerde su içmeyi daha da ihmal ediyoruz. Peki siz vücudunuz için en önemli gereksinim olan su içme alışkanlığına ne kadar sahipsiniz? “Su içmek için elimden geleni yapıyorum” mu diyorsunuz? Yoksa bu alışkanlığı hala edinemediniz mi?

Su içme oranı kişilerin yaşı ilerledikçe değişmekte, küçük yaşlarda daha fazla iken, yaş ilerledikçe azalmaktadır. Vücuttaki su miktarı ortalama yetişkin kadınlarda %50-55 iken, erkeklerde ise %55-60 oranındadır. Vücut sıvısının %2 oranında azalması dahi vücutta yorgunluk, halsizlik, çarpıntı ve dikkat eksikliğine neden olabilir.

su icmek
Suyun Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

  • Böbreklerden toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur.
  • Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar.
  • Cilt sağlığını olumlu yönde etkiler.
  • Sabah uyandığınızda içtiğiniz 1 bardak su, sizi güne hazırlar.
  • Açlık ve susuzluk vücut tarafından ayırt edilemeyen bir durumdur; bazen açlık hissetmenizin nedeni aslında susuz kalmanız olabilir.
  • Suyu daha çok içen bireylerin gün içerisinde daha az kalori aldığı görülmüştür.

Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

Her bireyin günlük alması gereken su miktarı kişiye göre farklılık gösterir. Yaşa, cinsiyete, günlük aktiviteye, yaşam tarzına vb. etkenlere göre değişebilir. Ortalama yetişkin bir bireyin içmesi gereken su miktarı 2-2,5 lt. kadardır.

Peki su ihtiyacımı karşılayıp karşılayamadığımı nasıl anlayabilirim? sorusu kafanızda oluşuyorsa aslında idrar renginizden bunu kolaylıkla anlamanız mümkün. İdrar renginiz çok koyu ise almanız gereken günlük su miktarını karşılayamamışsınız demektir.

gunde ne kadar su icilmeli
Su Tüketimini Artırmak İçin Yapılması Gerekenler

Günlük içmeniz gereken su miktarını, bardak sayısı olarak belirleyip, sayma yöntemiyle hedef sayıya ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz ortama “su içtin mi?” gibi notlar yapıştırabilirsiniz. Size su içmeyi teşvik ettirecek bardaklar veya su şişeleri kullanabilirsiniz. Suyun içerisine seveceğiniz aromalar ekleyerek su tüketiminizi artırabilirsiniz. Su tüketiminizi artırmak kilo vermenize yardımcı olacak ve daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Yazar hakkında

Alara Öcal

Alara Öcal

Bahçeşehir Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

1 Yorum

  • Bende öyleyim ne yapıcam bilmiyorum su içmeyi unutuyorum hiç su isteğim gelmiyor tüm gün içmesemde olur

Yorum yap