Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu – Maskaraa

Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu

tikinircasina yeme bozuklugu

Belki de bir çoğumuzun muzdarip olduğunu düşündüğü, ancak birkaç yeme atağıyla kalmayıp daha uzun süren yeme bozukluklarından biri olan tıkınırcasına yeme bozukluğu adı üzerinde çok kısa bir zaman diliminde çok fazla miktarda yiyeceği tüketmeyle oluşur. Ancak bu davranışı gösteren herkese tıkınırcasına yeme bozukluğu tanısı koyamayız. Bu tanının konabilmesi için üç ay içinde haftada en az bir kere yeme ataklarının görülmesi gerekir (APA, 2013). Başka bir yeme bozukluğu olan bulimia nervozadan farkı, yiyecekleri vücuttan çıkarmaya çalışma davranışları
görülmemesidir.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu nedenleri

tikinircasina yeme bozuklugu

Bu bozukluğun gelişmeye başlamasının pek çok nedeni olabilir. Başlıca risk faktörleri arasında aşağıdaki maddeleri sayabiliriz.

  • Düzensiz beslenme alışkanlıkları (ana öğün yapmama)
  • Bireyin duygu düzenlemesi (emotional regulation) becerilerinin düşük olması
  • Hayatında kontrol kaybı yaşadığı hissi
  • Eşlik eden başka duygu durum bozuklukları veya kişilik bozuklukları
  • Beden şekli, kilo vs konusunda tatmin olamama
  • Benlik saygısının düşük olması
  • Mükemmeliyetçi yapı

Tıkınırcasına yeme bozukluğu tedavisi

Doğru yöntemler uygulandığı sürece tedavisi oldukça basit olan bir rahatsızlıktır. En iyi sonuç veren tedavi yöntemi bilişsel davranışçı terapidir. Ancak ek başka rahatsızlıklar varsa ilaç tedavisi de gerekebilir. Bilişsel davranışçı terapide kullanılan bazı davranışçı tekniklerin, danışanla terapistin işbirliğiyle yeme ataklarını azalttığı araştırmalarda kanıtlanmıştır. Onun dışında bireyde oto kontrolü sağlamak, olumlu beden algısı kazandırmak ve duygu düzenleme becerileri kazandırmak da tedavinin önemli adımlarındandır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

İpek Erol

İpek Erol

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu. Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans yapmakta. Aynı zamanda maskaraa.com’da psikoloji kategorisinde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap