Tırnak Kırılması Neden Olur? Nasıl Önlenir? – Maskaraa

Tırnak Kırılması Neden Olur? Nasıl Önlenir?

tirnak kirilmasi

Son zamanlarda kadınların tırnaklara verdiği önemi, sadece tırnak tasarımı ile ilgili açılan yerlerin günden güne artmasından anlayabiliyoruz. Peki, tırnakların hoş ve estetik gözükmesini sağlayan çeşitli manikür trendleri ve ojeler tırnakları gerçekten sağlıklı ve güzel göstermeye yetiyor mu?

Tırnakların güzel görünmesinin yanında sağlıklı görünmesi de son derece önem taşımaktadır. Sağlıklı bir tırnak pembe renkli saydam ve bombe görünümlü olup haftada 0,5-1 mm uzamalıdır. Ancak bazen çoğumuzun muzdarip olduğu tırnak kırılmalarıyla karşılaşmamızın nedeni tırnak bakımının yeteri kadar yapılmamasının yanı sıra çeşitli hastalıklar ve hormonlardaki düzensizlikler gibi sağlık sebepleri olabilmektedir. Bu noktada el bakımına ve beslenmeye dikkat edilmesi ve gerekli önlemler alınması son derece önem taşımaktadır.

Tırnak Kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak kırılmasının başında vitamin ve mineral eksikliği gelir. Bunlar, vitamin biotin (B7 vitamini-H vitamini), kalsiyum, demir, magnezyum ve çinkodur. Diğerleri ise enfeksiyon hastalıkları, metabolizma hastalıkları, hormon dengesizlikleri, dolaşım ve solunum yolu hastalıklarıdır.

Bunlara ilaveten beslenme nedeniyle olan tırnak kırılmaları da proteinden yetersiz beslenmede meydana çıkar. Bu şekilde keratin sentezi azaldığı için tırnaklar yumuşayarak kırılırlar. Yeterli sıvı tüketmek de son derece önemlidir.

tirnak kirilmasi
Hastalıklar ve beslenme dışında ise sürekli oje kullanmak, aseton, yaşlanma, tırnak yüzeyini ve kenarlarını törpülemek, tırnakları nemlendirmeyi unutmak, aşırı sık manikür yaptırmak, aşırı sabun ve deterjan kullanımı, tırnakları yemek, tırnakları araç olarak kullanmak, tırnak mantarı gibi sebepler de tırnak kırılmalarına neden olabilmektedir.

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

İlk önce tırnak kırılmasının sebebi araştırmalı ve kırılmaya yol açan nedenlere göre tedavi edilmelidir. Eğer tırnak kırılması hastalıktan kaynaklanmıyorsa herkesin günlük hayatta alabileceği bir takım önlemler de bu konuda oldukça faydalı olacaktır.

 • Tırnakların ve tırnak etlerinin düzenli olarak bakımını yapmak ve nemli tutmak
 • Tırnaklarınızı gereğinden fazla uzatmamak
 • Vitamin takviyeleri almak
 • Ağır yüklerin altına tırnaklarla girilmemesi
 • Plaj, hamam, yüzme havuzu gibi yerlerde yalın ayak dolaşılmaması
 • Sıkan ayakkabının giyilmemesi
 • Bol meyve ve sebze tüketmek ve dengeli beslenmek
 • El ve ayakların nemli bırakılmaması
 • Çorabın her gün değiştirilmesi
 • Havlunun paylaşılmaması

tirnak kirilmasi
Tırnak Kırılmasına Doğal Çözüm

Tırnak kırılmalarına karşı yukarıda bahsedilen önlemlerin dışında evde yapabileceğiniz etkili doğal çözümler ise şunlardır;

 • Doğal yağlar (hindistan cevizi, argan yağı, avokado yağı, e vitamini yağı) gibi yağları tırnak ve tırnak etlerinize masaj yaparak yedirin ve ılık suyla durulayın.
 • Limon suyu tırnak yapısını güçlendirirken aynı zamanda tırnak kenarındaki etleri de besler. Bir tatlı bitkisel yağın içine birkaç damla limon suyu damlatın. Bu karışımı tırnak ve tırnak etlerinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. 15-20 dakika kadar tırnaklarda bekletin ve daha sonra ılık su ile durulayın.
 • Elma sirkesi; demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve vitaminler açısından son derece zengindir. Biraz su ile elma sirkesini karıştırın. Tırnaklara uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ardından tırnakları su ile durulayın.

Tırnakların verdiği sinyalleri dikkate almalı, tırnak kırılmasına engel olunamadığı noktada ise bu konuda bir uzmana danışmanızda yarar bulunmaktadır.

Yazar hakkında

Gözde Gür

Gözde Gür

İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Aktif olarak avukatlık yapıyor. Aynı zamanda maskaraa.com’da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

Yorum yap