Tırnaklarınız Size Ne Söylüyor? – Maskaraa

Tırnaklarınız Size Ne Söylüyor?

tirnaklar hastalik belirtisi olabilir

Tırnaklar, her ne kadar güzel görünmemizi sağlasa da bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle onları iyi gözlemlememiz gerekmektedir.

Tırnaklarınızın rengi

1- Çoğu durumda sararmış tırnaklar mantar enfeksiyonunun belirtisi olarak bilinmektedir. Zamanında tedavi edilmezse, bu durum kötüye gidebilir ve tırnaklarınız yeşilimsi bir renge döner ve ufalanmaya (dağılmaya) başlayabilir.

2- Üstte pembe bir şerit olan beyaz tırnaklar kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, diyabet, hepatit veya siroz gibi bazı karaciğer problemlerinin belirtisi olabilir. Bazen bu tip tırnaklar yaşlılığa bağlı da oluşabilir.

3- Tırnaklarınız aşırı solgunsa, muhtemelen kanın tırnaklarınıza ulaşmasına engel olan bir beslenme bozukluğu veya dolaşım probleminiz vardır. Daha ciddi vakalarda bu durum kanınızda anemi veya demir eksikliğine bile yol açabilir.

4- Koyu kırmızı tırnaklar kalp rahatsızlığınızın işaretçisi olabilir. Eğer bu kızarıklık tırnak etlerinize kadar uzanırsa bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyin.

5- Mavimsi veya mor tırnaklar genellikle vücudunuzun yeterince oksijen almadığı anlamına gelir. Diğer olası nedenler arasında kalp sorunları ve amfizem ve kronik bronşit gibi akciğer sorunları gösterilmektedir.

6- Tırnaklarınızın diğer renkleri, çeşitli sağlık problemlerinin bir işareti olabilir. Eğer tırnaklarınız kahverengi ise bu bir tiroid hastalığı veya beslenme probleminizin olduğunu gösterir.

Tırnaklarınızın dokusu

1- Kuru ve kolay parçalanan tırnaklar da A, C ve biyotin olarak da bilinen B7 vitamininin eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu tırnak sorununun bir başka olası nedeni ise asetonun aşırı kullanılmasıdır.

2- Tırnakta dikey çizgiler, yüzünüzdeki kırışıklıklar gibi normal yaşlanma belirtileridir. Ama eğer genç yaşta daha belirgin bir hale gelirse, bu b12 vitamini veya magnezyum eksikliğinizin olduğu anlamına gelmektedir.

3- Tırnakta yatay çizgiler, tipik tırnak yaralarının bir sonucudur. Ancak bunları aynı anda birden fazla tırnağınız da görüyorsanız; bu muhtemelen yüksek ateşli bir hastalığın işareti olabilir.

4- Tırnak çukuru, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt problemlerini gösterir. Ayrıca eklemleri etkileyen bir hastalık olan iltihaplı eklem hastalığı da dahil olmak üzere bağ dokusu bozukluklarının erken bir belirtisi olabilir.

Tırnak büyümesi

1- Kaşığa benzeyen bir çıkıntıyla beraber uzuyorsa; bu vücudunuz çok fazla demir ürettiğinde ortaya çıkan bir bozukluk olan hemokromatozun bir belirtisi olabilir. Bu aynı zamanda, demir eksikliği, kalp rahatsızlığı ve düşük kan dolaşımı ile de ilişkilidir.

2- Parmak uçlarınız büyüdükçe tırnaklarınız toplanır ve aşağı doğru kıvrılır. Bu tip tırnak büyümesi, genellikle akciğer hastalığından kaynaklanan kanınızdaki düşük oksijenin bir göstergesi olabilir. Toplanma ayrıca karaciğer veya böbrek hastalığı, kalp problemleri, iltihaplı bağırsak hastalığı ile de ilişkili olabilir.

tirnaklar hastalik belirtisi olabilir

3- Etinden ayrılan tırnaklar genellikle hipertiroidizmi gösterir, bu tiroid bezinizin vücudunuza çok fazla hormon saldığı bir durumdur. Açık tırnaklar aynı zamanda organlarınızda veya dokularda mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı, zayıf kan dolaşımı veya amiloidoz veya protein amiloidinin fazla olduğunu da gösterebilir.

Diğer tırnak özellikleri

1- Tırnak etinden tırnağınızın ucuna kadar uzanan koyu dikey çizgiler gerçekten tehlikeli bir cilt kanseri olan subungual melanomun bir belirtisi olabilir. Bu çizgiler tırnaklarınızda herhangi bir acıya sebep olmasa bile, bunları farkettiğiniz zaman bir uzman doktora başvurmanızda fayda vardır.

tirnaklar hastalik belirtisi olabilir

2- Pek çok insan beyaz lekelerin kalsiyum eksikliği anlamına geldiğine inanır ancak bu doğru değildir. Tırnağınız da ki bu beyaz lekeler genellikle protein eksikliğinin belirtisidir.

3- Tırnak etlerinizin etrafındaki kırmızı kabarıklıklar genellikle tırnak kıvrımının iltihaplandığını gösterir. Eğer bu iltihaplar büyük şişliklerle beraber oluşursa, bu iltihap paronişi(dolama) denilen bir enfeksiyon sebebiyle olabilir.

kaynak: brightside.me

Yazar hakkında

Meryem Dağ

Meryem Dağ

Yorum yap