Topuklu Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler – Maskaraa

Topuklu Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

topuklu ayakkabi secimi

Topuklu ayakkabı giyen kadınların her zaman çarpıcı görünüyor olması tartışılmaz bir gerçek. Ancak yüksek topuklu ayakkabı giymek bazı rahatsızlıkları ve ağrıları beraberinde getirir. Ancak artık topuklu ayakkabı giyerken bu ağrılara katlanmanıza gerek yok. Hayatınızı kolaylaştıracak ve ayaklarınızı şımartacak mükemmel ayakkabıyı seçmeniz için birkaç püf noktayı sizlerle paylaşıyor olacağız.

  GÜNLÜK KULLANIM İÇİN TOPUK YÜKSEKLİĞİ NE OLMALI?

Günlük kullanım için daha mütevazı seçenekleri tercih etmeniz gerekecek. Özellikle sağlığımız için düşünecek olursak yüksek topuklu ayakkabıların sık giyilmesi sağlığımıza büyük zarar verir, diz eklemlerimizde ve bağlarımızda deformasyon yaşamamıza sebep olur. Tabii omurga sorunlarının ortaya çıkması da listeye eklenebilecek önemli sağlık problemlerinden. Güzel görünmenin bazen acı gerektirdiğini söylerler. Peki buna katlanmak zorunda mısınız?

topuklu ayakkabi secimi

Topuklu ayakkabının içinde ayaklarımızı daha rahat hissetmek için tek yapmanız gereken yüksek topukluların uzunluğunu birkaç santimetre kısaltmak ya da düz topuklu ayakkabılarla yüksek topuklu ayakkabılar arasında geçiş yapmak olabilir.

• En basit ve doğru şey, doktorların önerilerini takip etmektir. Doktorlar, günlük kullanım için bir topuk yüksekliğinin 4 cm’yi geçmemesi gerektiğini vurgularlar. Bu yükseklik sağlığımıza en az zarar veren tercihtir. Böylelikle omurgadaki yük azalır ve kemik dokularında tahribata neden olmaz.

• Rahat ayakkabılar seçmek için başka bir seçenek ise topuk ve taban arasındaki mesafeye dikkat etmektir. Topuk ne kadar yüksek olursa, mesafe o kadar kısa olacaktır. 6 cm’lik bir mesafe güvenli olarak kabul edilir ve ayakları maksimum sabitlikte doğru, rahat ve sağlıklı bir şekilde durmasını sağlar.

  PARTİ AYAKKABILARI İÇİN KONFORLU VE GÜVENLİ YÜKSEKLİK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Parti ayakkabılarınızı seçmek için daha karmaşık yollar kullanmanız gerekecek. Ancak endişelenmeyin. Buna değer. Çünkü bu yöntemler sizin için ideal topuk yüksekliğini seçmenize yardımcı olacak. Çoğu durumda topuk 2-4 cm’den daha yüksek olabilecektir.

topuklu ayakkabi secimi

• İlk yöntem matematiksel bir yöntem olup, vücudun kendine has özelliklerini dikkate alır. Boyunuzu ve bacak uzunluğunuzu kalçadan ayağa kadar ölçmeniz ve belirttiğimiz formülü kullanmanız gerekir. (Yükseklik/bacak uzunluğu-1.61)*10. Sonuç olarak topuğunuzun ideal yüksekliğine ulaşırsınız.

• İkinci yöntem için bir cetvel veya metre gerekecek. Şimdi yöntemimize bakalım. Bir sandalyeye rahatça oturun ve önünüzdeki herhangi bir ayağınızı gerin. Bu işlemi yaparken kendinizi sıkmayın, sadece rahatlayın. Topuk ile ayağınızın topuk arasındaki mesafeyi resimde gösterildiği gibi ölçün. Alacağınız ölçüm sizin için ideal ve doğru bir topuk yüksekliği olacaktır, çünkü ayağınız şuanda kendi doğal eğimine eşittir.

  AYAKKABI SEÇİMİ İLE İLGİLİ DETAYLAR

Ayakkabı numarası: Bacak ağrılarını engellemek için ayakkabılarınızın, ayak numaranızdan daha küçük olmaması gerekmektedir. Her zaman sizin ayak numaranızdan büyük bir numarayı seçmeniz daha iyidir. Böylelikle ayakkabılarınızın içine silikon tabakalar yerleştirebilir ve rahatlık seviyenizi artırabilirsiniz.

Malzeme: Kural olarak, suni malzemelerden yapılmış ayakkabılar çok pürüzlü ve serttir. Ayağınızın ve ayak parmaklarınızın doğal kıvrımlarının şeklini alması çok zaman alır ve bu süreçte ayaklarınızda yaralar oluşabilir ve nasırlar meydana gelebilir. En rahat ve sağlıklı ayakkabılar doğal süet veya deriden yapılan ayakkabılardır.

  TOPUK UÇLARI VE TOPUĞUN KONUMU

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ayakkabılar ayağı ne sıkmalı ne de ayağımıza büyük olmamalıdır. Hem rahatlık hem de sağlık için ayaklarınız ayakkabıya sabitlenmeli. Seçtiğiniz bir ayakkabının sizin için ne kadar rahat olduğunu anlamak için, üzerinde defalarca yürüyebilirsiniz.

topuklu ayakkabi secimi

Ayrıca unutmayın, topuğun konumu çok önemli. Topuk asla kavisli olmamalıdır. Eğer topuk kavisli ise; bu ayakkabılar giyilirken çok fazla soruna neden olur ve çok hızlı bir şekilde parçalanır.

Doğru ayakkabı seçimleri için yardımcı olabilecek diğer detaylar ile ilgili fikriniz varsa yorumlarınızı bekliyoruz.

Kaynak: brightside.me

İlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yazar hakkında

Ayşen İnce

Ayşen İnce

Balıkesir Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunu. Yeni yerler keşfetmeyi, müzik dinlemeyi, kitap okumayı ve koleksiyon yapmayı çok seviyor. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam etmektedir.

Yorum yap