Yaşamı Şiirselleştiren Renklerin Büyüsü – Maskaraa

Yaşamı Şiirselleştiren Renklerin Büyüsü

renk

Hayatımızın tümünü kaplayan ve yaşamımızı şiirselleştiren renklerin bizlere çağrıştırdığı şeyler var. Biz çok farkında olmasakta üzerimizde hâkimiyet kuran bu renkler, bizi hüzünlüyken mutlu, enerjiyle dolup taşarken ise bir anda isteksiz, halsiz veya kasvetli bir ruh haline sokabiliyor.

Nazım Hikmet’in dediği gibi; bir gün çok bunalırsan denizin dibinde, yosunlara takılmış gibi soluksuz… Sakın unutma gökyüzüne bakmayı, gökyüzü senindir, gökyüzü herkesindir!

nazım hikmet
Nazım Hikmet’in bu şiirinde söz ettiği “gökyüzü” alabildiğine mavidir. Gökyüzünün siyah ya da griye çaldığı o renkten değil, masmavi renginden söz eder. Çünkü burada gökyüzünü sonsuz yapan mavinin rengidir. Mavi insana umudu, özgürlüğü, barışı, sonsuzluğu çağrıştırır. Onun için gökyüzüne doya doya bakın, gökyüzü sizindir, gökyüzü hepimizin.

Şimdi gelin birlikte renklerin özelliklerine bakalım.

Mavi

Peki gardrobunuz da en çok mavi renk mi hakimdir? Benimde en çok sevdiğim renk olan maviyi kıyafet seçimlerinde yoğun olarak tercih ediyorsanız karşı tarafa sizin sakin, güvenilir, sağlam yapıda biri olduğunuz hissini verir. Ayrıca yeme isteğini azaltıp, iştah kesici özelliği de vardır. Onun için diyet yemekleri mavi ya da yeşil logoludur. Fast food ürünlerinde de bu nedenle mavi logo neredeyse hiç göremezsiniz.

kiyafet tercihi
Yeşil

Doğanın rengidir. Bir Karadenizli olarak söylemem gerekirse huzur kelimesinin karşılığıdır. Yeşil renk insanı rahatlatır, yaratıcılığını ortaya çıkarır. İç açıcı olan yeşil, canlılık sağlar, dinç tutar ve gençleştirir. Bunun için doğayla iç içe yaşayan insanlar daha enerjik daha dinamik ve daha gençtir. Yeşili seven, daha çok yeşil tonlarında kıyafet tercih eden kişiler; cömert, paylaşmayı seven, üretken, canlı kişilerdir. Bu kişiler çevresiyle oldukça uyum içinde ilişkiler kurar. Yeşil sakinlik, dinginlik hissi verdiği için çalışma odalarında duvar, eşya gibi şeylerin renkleri yeşil tercih edilmemelidir.

yeşil
Kırmızı

Hepimizin bildiği gibi kırmızı aşkın rengidir. Sevgililer gününde, yıl dönümlerinde, evlilik teklifinde ağırlıklı olarak kırmızı güller, kıyafetler tercih edilir. Çünkü kırmızı; aşk, şehvet ve heyecanın rengidir. Kırmızı zaman kavramını unutturur. Gece kulüplerinde dikkat ederseniz bu nedenle kırmızı ışıklar çoğunluktadır. Kırmızı rengi tercih eden kişilerin güç ve iktidara düşkün oldukları gözlemlenir. Bu kişiler aktif ve atılgandır, kazanmaya ve elde etmeye bayılırlar.

Aşk
Pembe

Romantik ve narin olan bu renk insanı sakinleştiren bir etkiye sahiptir. Maalesef cinsiyetle özleştirilen bir renktir. Yani “kız rengi” tabiriyle aslında hem erkeklerle hem kızlarla alay edinilen ve özellikle hiçbir neden yokken erkeklerin bilinçaltında yasaklanan bir renk olma özelliğini taşır. Gergin insanların pembe bir kıyafet giyindiğinde ya da pembe renge odaklandığın da sakinleştikleri belirtilir. Pembe seven kişiler neşeli ve sıcak insanlardır.

pembe
Mor

Mor zenginliğin, lüksün, gösterişin rengidir. Moru seven insanlar son derece duyarlı ve sanata yatkın kişilerdir.

mor
Beyaz

Saflığın, temizliğin rengidir. Beyaz seven ve kombinlerinde kullanan kişiler, karşı tarafa asaleti, zarafeti ve duruluğu çağrıştırır. Flörtünüzle ilk buluşmanızda beyaz renkli kombin yapabilirsiniz ama mavi veya su yeşili tonları da kullanın ki bastan aşağıya gelin gibi beyazlar içinde olup ilk günden karşı tarafı korkutmayın. 🙂

beyaz
Kahverengi

Kahverengi durgunluk, sakinlik, olgunluk ve sadelik özelliklerini simgeler. Bu rengin çok yoğun bir şekilde kullanılması insanı sıkıcı bir havaya sokar. Onun için restoranlarda, devlet dairelerin de kahverengi ağırlıklıdır. “Yemeğinizi hemen yiyin ve kalkın diğer müşteri gelsin veya işlemlerinizi çabuk halledin sıradaki gelsin” amacı taşır. İlk buluşma da tercih edilmemesi gereken bir renktir. Ama bu rengi kiremit kırmızısı rengiyle, krem veya zümrüt yeşili ile kombinlerseniz bu etkiyi kırabilirsiniz.  Ayrıca kahverengi sıcak bir renk olduğu için çoğu insana kahverengi gözlü kişiler daha çok güvenilir gelir.

kahve
Siyah

Değişken bir etkiye sahip olan bu renk; asaleti, gücü, bilgeliği çağrıştırırken karamsarlığı, kötülüğü, hırsı da simgeler. Siyah seven ve sürekli siyah tercih eden kişiler; özgüveni yüksek, kararlı kişilerdir. Ama bir yandan da aşırı hırslı, inatçı, dikkat çekme isteği olan, melankoli özellikler taşırlar.

siyah
Turuncu

Dışa dönük, heyecan verici, dinamik, çarpıcı, iç açıcı bir renktir. Bu rengi seven ve tercih eden kişiler cesur ve güven verici özellikler çağrıştırırlar. Kıyafette tercih edilmesi ise haklı ve üstün gelme isteğini simgeler. Çocuk odalarında tercih edilebilir. Enerji verir.

turuncu
Sarı

Güneşin rengi sarı, enerji verir. Bu nedenle güneşli havalar bizde dışarı çıkma isteği uyandırır. Sarıyı seven kişiler; bağımsız, özgür, çapkın, şıpsevdi ve enerjiktirler. Yöneticilik, hırs, iddia gibi özellikleri çağrıştırır.

sari

Yazar hakkında

Ege Naz Ürer

Ege Naz Ürer

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe bölümü 3. sınıf öğrencisi. Aynı zamanda maskaraa.com'da çeşitli kategorilerde yazar olarak devam ediyor.

10 yorum

Yorum yap