Youtuber Nedir? Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır? – Maskaraa

Youtuber Nedir? Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

youtuber nedir

YouTuber, video paylaşım kanalı olan Youtube’u aktif ve profesyonel bir şekilde kullanılabilen ve karşılığında da para kazanan kişilere denir. YouTuber olabilmek için ihtiyacınız olan iki şey; kanal oluşturmak ve farklı içerik üretebilmek. İlk adım olarak Youtube’da bir kanal açılarak çekilecek videoların içerikleri belirlenmelidir. Youtube üzerinde genellikle en çok ilgiyi teknoloji, makyaj ve oyun kanalları görmektedir. Bu alanlarda içerik üretip farkını ortaya koyabilen herkes YouTuber olabilir.

youtuber
Daha sonra aktif olarak yüklenilen videoların izlenme oranlarına göre para kazanmaya başlanılabilir. Bu noktada izlenme oranı önemli; çünkü Youtube videolarının içerisinde gördüğünüz reklamlar, Google Adsense reklamlarıdır. Bir Youtube kanalı, Adsense’e kabul edildikten sonra yayınlanacak videoların içine reklamlar aktarılır. Böylece reklamların gösterim ya da tıklanma başı ücretlendirme olarak para kazanılabilir.

youtuber
İzlenme oranlarının yüksek olması için özgün içerik üretebilmenin yanında bu içerikleri izleyiciye doğru sunmak da oldukça mühimdir. Doğru sunum için ise profesyonel ekipmanlar kullanılmalıdır. Çünkü izleyici için kaliteli ses ve görüntü önemlidir. Doğru sunum için bir başka konu ise video içeriğinin fazla uzun olmaması. İzleyici videodan sıkılmamalı ve kanalı terketmemelidir. Dünyada zaten çok büyümüş olan YouTuber’lık, ülkemizde de hızla büyümekte ve YouTuber sayısı artmaktadır.

Yazar hakkında

Avatar

Sena Yıldırım

Yorum yap